fbpx
Поврзи се со нас

Бизнис

СКСЗМ ги објави најуспешните 100 фирми – меѓу првите 10 нема фирма од Гостивар

Објавено

на

Стопанската комора на северозападна Македонија (СКСЗМ) минатата недела ги прогласи 100-те најуспешни компании од редовите на своите членки во 2015 година. Комората го врши изборот шести пат преку каталог што содржи анализа на потенцијалот на компаниите врз основа на критериуми за нивниот годишен обрт, добивка и број на вработени.

Согласно направениот избор, меѓу најуспешните фирми годинава се „Нептун“, „Даути комерц“, „Бас тути фрути“, „Киппер маркет“, „Пофикс“, „Трим“, „Алма М“, „Инсталација“, „Принце ентерпрајс“.

– Бидејќи сме сведоци на економската и политичката криза која преовладува во земјава главен проблем за повеќето наши бизнис е тешкотијата за финансиските средства. Сите бизниси минатата година се соочија со помала побарувачка, како на внатрешниот така и надворешниот пазар. Сепак повеќето од компаните рангирани во топ 100 успеаја да ги задржат нивните позиции меѓу стоте најдобри дури и од минатата година, рече Хоџа.

Тој оцени дека компаниите демонстрирале промени, визија и конструктивно раководење.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!