Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!  • Дата: 12/06/2019 | 19:21

Сладоледи за слабеење: Потполно здрави, многу вкусни и топат калории

За да се разладите на жештините, а притоа и да не се плашите од дебелеење, сега веќе е лесно. Не мора да се одрекнете од вашиот омилен летен ДЕСЕРТ, а се` што треба да направите е подготовка на домашен сладолед со „магични“ состојки, кои истовремено ќе ве освежат и ќе истопат некој грам од вашата телесна тежина.

Сладолед од лубеница

состојки:

–  половина лубеница
– неколку стебленца нане

Подготовка: Извадете ја срцевината од лубеницата од кората, исецкајте ја на парчиња и ставете ја во блендер. Искинете ги ливчињата од нане и исто додајте ги во блендерот, па миксајте додека не добиете густа смеса. Ако е претерано густа смесата може да додадете малку вода. Истурете ја сместата во калапи за сладолед или чашки и ставете ги во замрзнувач.

Егзотичен сладолед

состојки:

– половина ананас
– 1 краставица
-1 јаболко
– 100 гр свежи листови од спанаќ
– 1 стебленце свежо нане.

Подготовка: Исечете ги сите состојки на помали парчиња и го ставете ги во блендер. Ако е потребно додадете малку вода, истурете ја смесата во калапи за сладолед, а потоа ставете ги во замрзнувач неколку часа.

Ужувајте во прекрасниот освежувачки сладолед кој истовремено ќе ви помогне да намалите од килограмите.

Сладолед од банани и јагоди

1 банана

околу 80 гр. замрзнати јагоди

половина лажичка кокосово масло

Овошјето добро се блендира додека не се направи густа и изедначена смеса, а потоа се додава кокосовото масло. Со оглед дека користиме замрзнати јагоди, на овој десерт не му треба дополнително замрзнување, туку се конзумира веднаш.

 

 

Напишете коментар