Поврзи се со нас

Македонија

Следуваат два продолжени викенди еден по друг

Објавено

на

Викендот што претстои ќе трае подолго поради православниот празник Велигден, па граѓаните ќе имаат повеќе време за одмор или можеби да испланираат некакво патување. И викендот од наредната седмица исто така, ќе биде продолжен поради муслиманскиот празник Рамазан Бајрам.

Согласно Законот за празници, Велики Петок кој годинава се паѓа на 14 април е неработен ден за граѓаните со православна вероисповед. Понеделникот пак, (17 април) втор ден Велигден е државен празник и е неработен ден за сите граѓани.

Петок (21 април) првиот ден на Рамазан Бајрам е исто така неработен ден за сите граѓани.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена