fbpx
Поврзи се со нас

Магазин

Слепото црево не е бескорисно, туку многу помага за јак имунитет

Објавено

на

На слепото црево обично гледаме само како на потенцијален проблем, со оглед на тоа што се мисли дека е бескорисно за организмот. Сепак, не е сосема така. Американски научници докажале дека слепото црево има своја значајна улога во телото на човекот и врши важни биолошки функции.

Лорен Мартин, професор на Универзитетот во Оклахома објаснува дека овој орган е особено важен за развојот на фетусот, а има свој удел и во правилниот развој за време на пубертетот. „Слепото црево во фетусот започнува да се развива во петтата недела од бременоста, а корисни клетки почнува да создава во 11 недела. Тие во фетусот произведуваат хормони, кои помагаат да се постигне биолошка рамнотежа и контрола.  Слепото црево го поддржува и зајакнува имунолошкиот систем. Во своите ѕидови содржи многу висока концентрација на имунолошки клетки, и функционира како лимфоиден орган, кој помага во созревање на лимфоцити кои се борат проив бактерии, вируси, токсини“, тврди професорот Мартин.

Научниците веќе го сметаат слепото црево за складиште на корисни бактерии и потенцираат дека во него се создаваат антитела ИГЕ – имуноглобулини, кои се борат против паразити, габични инфекции и алергии.

Се проценува дека луѓето на кои им е извадено слепото црево имаат 4 пати повисок ризик од развивање болести и инфекции.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!