fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Словенците успешни и во садење џиновски тикви, најголемата има дури 713 килограми

Објавено

на

Градот Мозирје кој е познат по изложба на лалиња во Словенија, изминатиов викенд беше домаќин на јубилејното десетто издание на традиционалниот избор на најголема тиква.

Меѓу десетиците пријавени во финалето влегоа две џиновски тикви тешки над 700 килограми, победи тиквата на одгледувачот Јанко Ловше од Требње, тешка дури 713 килограми.

Ах, да одгледаш џиновска тиква зависи од неколку фактори. Од семето, времето, среќата. Но, мора да се грижиш за неа како за убавница“, изјави Ловше.

Ова го сруши претходниот рекорд на Словенија, постигнат во 2016 година – тогаш најтешката тиква тежеше 697 килограми. Светскиот рекорд за најтешка тиква е 1147 кг.

Покрај тикви, словенците бираа и најголема лубеница, победата ја однесе лубеница од скоро 70 килограми.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 6 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!