Поврзи се со нас

Вести

Словенија ја доби првата жена претседател

Објавено

на

Независната кандидатка Наташа Пирц Мусар победи на претседателските избори во Словенија во неделата, со што стана првата жена претседател во историјата на земјата, откако во вториот круг од изборите освои околу 54 отсто од гласовите, додека противникот Анже Логар доби поддршка од околу 46 отсто од гласачите, јави словенечката агенција СТА.

Пирц Мусар, поранешна новинарка и адвокатка специјализирана за заштита на лични податоци, која ја бранеше и Меланија Трамп, рече дека гласачите на демократските избори кажале каква Словенија сакаат.

Таа најави дека ќе се бори за основните човекови права, уставните права и демократијата и им се заблагодари на гласачите кои излегоа на гласање, а особено на оние кои гласаа за неа. Исто така, му честиташе и на противкандидатот Логар и му посака многу среќа понатаму.

„Ќе дадам се од себе за вистински да бидам претседател на сите, да се борам за основните човекови права, уставните права и демократијата. Ќе дадам се од себе да се обединиме во политиката околу стратешките прашања“, рече Пирц Мусар.

Таа додаде дека се залага за квалитетно јавно здравје, како и социјална и секаква друга сигурност.

„Колку е човек побезбеден, ќе има помалку сиромашни луѓе, помалку социјални проблеми, помалку криминал во нашата земја. Сакам Словенија да стане земја во која старите ќе бидат згрижени, каде што младите луѓе ќе сакаат да останат. Сакам Словенија каде што ќе бидеме посвесни дека нè очекуваат тешки времиња поради климатските промени“, рече Пирц Мусар.

Поранешниот словенечки министер за надворешни работи Логар (46), кандидат на опозициската СДС на Јанез Јанша, во изјава за медиумите и честиташе на новата претседателка, повикувајќи ја да биде претседател на сите граѓани.

„Тоа на Словенија ѝ треба сега повеќе од кога било досега“, рече тој и додаде дека двајцата имаат различни ставови за некои прашања, но дека „во интерес на сите граѓани е да има добар претседател“.

Наташа Пирц Мусар ја поддржаа симпатизерите на сите три партии од владејачката коалиција (Движење за слобода, Социјалдемократи – СД и Левица), но и неопределени гласачи.

Логар во првиот круг од претседателските избори пред три недели доби најмногу гласови. За него гласаа 33,95 отсто од гласачите, додека за Пирц Мусар 26,88 отсто.

И двајцата кандидати го поддржуваат влезот на Хрватска во Шенген зоната, но и спроведувањето на одлуката на арбитражниот суд за границата, која ја сметаат за валидна, а Хрватска е контаминирана поради мешањето на словенечки судија во постапката.

Освен двајцата, за претседателската функција на Словенија конкурираа уште петмина кандидати – Милан Брглез, Јанез Циглер Краљ, Миха Кордиш, Владимир Пребилич и Сабина Сенчар.

Овие претседателски избори се седми во историјата на независна Словенија. Милан Кучан беше претседател во два петгодишни мандати, по него со Словенија претседаваа Јанез Дрновшек и Данило Тирк, а потоа во два мандата Борут Пахор.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 11 часа

Трите основни особини на психопатите

Македонијапред 12 часа

Од јануари граѓаните можат да отворат денарска сметка за основни функции

Гостиварпред 15 часа

Со шише го удриле во глава, 18 годишник од Гостивар пријавил напад во локал

Вестипред 21 час

Ги запознаваме ретките болести: Поточки-Лупски синдром/Potocki-Lupski syndrome

Македонијапред 22 часа

Пазарна во јануари не утврдила прекршувања кај трговците во однос на маржата

Деца Родителипред 23 часа

Родителите понекогаш несвесно создаваат анксиозност кај децата

Гостиварпред 1 ден

Гостиварка нападнала прилепчанка рано наутро во Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Гостивар-Поднесени две кривични врзани со семејно насилство

Гостиварпред 2 дена

Панихида за македонскиот визионер Гоце Делчев во Бигорски

Македонијапред 2 дена

На ГП Деве Баир приведени бугарски државјани, се обиделе да нападнат полицаец

Спортпред 2 дена

КК Гостивар денеска на гости кај ТФТ Скопје

Македонијапред 2 дена

Слаби снежни врнежи во Маврово, Попова Шапка, Крива Паланка

Македонијапред 2 дена

ЗНМ: Го осудуваме селективниот пристап на Владата за акредитација на медиуми

Занимливостипред 2 недели

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Македонијапред 1 недела

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 2 недели

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 2 недели

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 7 дена

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 4 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 4 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 1 недела

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 6 дена

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Македонијапред 7 дена

Горивата со повисоки цени од полноќ

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена