Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Објавено

на

Во сезоната на грип и настинки кои се манифестираат со кашлање и болки во грлото ве потсетуваме дека може да ви помогнат природните лекови кои сами ќе си ги подготвите дома. Еден од нив е смеса од само 3 состојки и тоа банани, вода и мед.

Потребни ви се: 3 банани, 400 милилитри вода и 2 лажици мед. Подготовката е едноставна. Најпрво испасирајте ги бананите, па прелијте ги со врела вода. Измешајте убаво и оставете ја смесата да се излади, да отстои околу половина час. Потоа додадете го медот и измешајте убаво. Вака подготвената смеса се конзумира по околу 100 мл. четири пати на ден.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 4 часа

Летно-зимско време…Кои се последиците од поместувањето на часовникот

Гостиварпред 6 часа

Кривична за измама против гостиварец, наплатил 1.800 евра да направи кујна ама не ја испорачал

Македонијапред 8 часа

Годинава ќе има дополнително олеснување на државната матура

Македонијапред 9 часа

Доделени годишните новинарски награди на Здружението на новинари на Македонија

Гостиварпред 10 часа

На Светскиот ден на театарот Гостиварски театар започна подготовка на нова претстава, комедија за бракот

Македонијапред 12 часа

Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

Гостиварпред 13 часа

Усмртена мечка на патот Тетово-Скопје, возачот повреден

Гостиварпред 14 часа

Неделна акција на полицијата за брзо возење-49 казни во Гостивар, 99 во Тетово

Вестипред 15 часа

Ќе ставам крај на војната во Украина за 24 часа, вети Трамп

Гостиварпред 6 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 3 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 1 недела

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Гостиварпред 4 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена