Поврзи се со нас

Гостивар

Сметката на Општина Гостивар е одблокирана, но финансиите и натаму се мака

Објавено

на

По седум недели блокада поради наплата на долгови од извршители, жиро-сметка на Општина Гостивар е одблокирана. Сепак, финансиската состојба и натаму останува тешка поради актуелната криза и високите суми за електрична енергија, оценува градоначалникот, Арбен Таравари.

„Жиро сметката беше блокирана 7 недели, моментално не е. Но, нема како да се извадиме од оваа криза, ова се проблеми не само на Општина Гостивар, туку и на сите други и на Владата и на државата и на сите институици. Ние последните 6-7 месеци практично плаќаме само струја и плати, со овие сметки што доаѓаат. Никој не предвидуваше дека ќе бидат пет пати поскапи отколку минатата година, па е тешко да се планира и буџетот. И за тие работи што ги извршуваме само се натрупуваат долгови, бидејќи капацитетите за исплата се невоможни.“, рече првиот човек на општината.

Вкупниот догл на општината е околу 7 милиони евра, а Таравари појаснува дека во тоа е пресметан и долгот кон Комуналец, нешто што порано не било пракса.

„За разлика од претходната дминистрација ги презедовме и долговите кои општината ги имаше кон Комуналец, а тоа се околу 2 милиони евра. На пример за време на Бејта тие долгови не беа израчунати, така ако ги тргнеме настрана општинскиот долг е околу 5 милиони евра. Но, ако се има предвид работите што се сработени, влијанието од пандемијата и енергетска криза мислам дека сме не добри, туку многу добри.“, подвлече градоначалникот.

Според неговите информации општината има побарувања од околу 7 милиони евра.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 часа

(Фото) Еве што најде полицијата во ординацијата на надрилекарот во Врапчиште

Македонијапред 3 часа

Градежните фирми лани потрошиле 11,123 милијарди денари за градежни материјали и енергија

Спортпред 4 часа

Алкараз физички не издржа, Ѓоковиќ во финалето на Роланд Гарос

Гостиварпред 6 часа

Си товареле инвентар од обложувалница без да знае бизнис партнерот, приведени пет лица во Гостивар и еден во Тетово

Гостиварпред 7 часа

Од утре онлајн аплицирање за упис во средно

Гостиварпред 8 часа

Малолетник фатен со марихуана ноќеска на улица во Гостивар

Гостиварпред 9 часа

Државата има правни механизми за раскинување на концесиите за мали хидроцентрали во Маврово, порачува Еко свест

Гостиварпред 10 часа

Уапсен надрилекар во Врапчиште – Најдени апчиња, пари, медицински белешки во неговата лажна ординација

Гостиварпред 11 часа

Спортски игри за основците во Гостивар: Влечеа јаже, скокаа во вреќи, додаваа топка…

Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена