Поврзи се со нас

Македонија

Сметководителите повторно бараат продолжување на рокот за финансиските извештаи до 31 март, се жалат и на УЈП

Објавено

на

  Комората на сметководители при Сојузот на стопански комори денеска на прес-конференција уште еднаш апелира да се продолжи рокот за поднесување годишни финансиски извештаи до 31 март.

  Сметководителите се пожалија и дека им пристигнуваат решенија за враќање на користената финансиска поддршка во 2020 година кои се со повеќемесечно задоцнување.

  Тие бараат средба со министерот за економија во врска со годишните извештаи, а до УЈП поднеле барање да ги одложи роковите за враќање на поддршката, но и да ги преземе сите чекори пред Министерството за финансии.

  Комората потсети дека со години наназад укажува на проблемот за прекратките рокови за поднесување годишни сметки и финансиски извештаи, како и дека во октомври 2021 година поднела барање за навремено интервенирање од страна на министерот за економја.

  -Според Законот за трговски друштва, рокот за поднесување годишпни сметки во хартиена форма е до 28 февруари, а во електронска до 15 март што е многу кус рок, велат сметководителите и посочуваат дека рокот во Хравтска е 31 март, во Словенија и Германија 30 јуни, Шведска и Франција 31 јули. Останува нејасно зошто Министерството за економија и натаму е глуво на сите наши барања да се продолжи овој рок зашто Комората уште во октомври 2021 година поднесе барање за навремено интервенирање од страна на министерот кој може без интервенции во Законот да го продолжи рокот до 31 март, истакнаа од Комората и дополнија дека  сметководителите не се имуни на пандемијата која секако се одразува врз нивното работење.

  Комората очекува барањето за финансиските извештаи да се усвои што поскоро, а не како лани, последниот ден, па рокот да им се продолжи само два дена.

  Во врска со решенијата за враќање на користената финансиска поддршка, прашуваат што правела УЈП изминатиот период.

  -Од УЈП ни пристигнуваат решенија за враќање на користената финансиска поддршка во 2020 година кои се со повеќемесечно задоцнување. Иако датумот на решенијата е 24 декември 2021 година, роковите за враќање на поддршката се веќе поминати: 30 април 2021, 31 мај 2021, 30 јуни 2021, 31 октомври 2021, 30 ноември и 31 декември 2021. Што правела Управата изминатиот период, па наместо навреме да се изготват овие решенија, ги добиваме кога пристигнуваат и новите рокови за враќање на поддршката користена во 2021 кои почнуваат да течат од наредниот месец, беше речено на прес-конференцијата.

  Сметководителите подвлекоа дека за побрзо надминување на кризата, државните органи мора да се фокусираат кон реалниот сектор и да носат политики кои ќе го поддржат.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Вестипред 41 минута

  Од денеска влез во Косово со потврда за три вакцини

  Македонијапред 1 час

  Сибирски студ, внимавајте на голомразица!

  Здравје и убавинапред 2 часа

  Храна која ги зајакнува коските, особено додека старееме

  Македонијапред 15 часа

  Потврдени нови 2.071 случај на ковид во земјава

  Гостиварпред 16 часа

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 19 часа

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Македонијапред 19 часа

  Скратување на изолација од десет на седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

  Гостиварпред 20 часа

  Приведен 27 годишник од гостиварско по распишана потерница

  Гостиварпред 21 час

  Колку пари ќе добијат партиите од Локалните избори во Гостивар: Еден глас 15 денари!

  Македонијапред 21 час

  ДЗС: Просечната нето плата во ноември лани била 29 130 денари

  Вестипред 22 часа

  Во Австрија се воведува задолжителна вакцинација против Ковид-19

  Што, како, каде?!пред 23 часа

  Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Гостиварпред 23 часа

  Маж од гостиварско нападнат во семејната куќа

  Македонијапред 1 недела

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 2 недели

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 2 недели

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 3 дена

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 2 недели

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 1 недела

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Вестипред 4 дена

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 3 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена