Поврзи се со нас

Рецепти

Смирете го кашлањето со овој домашен напиток – И вкусен и корисен!

Објавено

на

Пролетта е сезона на алергии и вирози кај кои кашлањето е еден од главните симптоми. Во борбата против здодевната кашлица и болно грло може да си помогнете со домашен напиток што го користеле и нашите баби-млеко со прегорен шеќер. И вкусно и корисно.

Карамелизираното млеко многу ефикасно ја смирува кашлицата, поттикнува искашлување на секретот, ја ублажува грлоболката и делува благопријатно на цел систем за дишење.

Се‘ што ви треба се две лажици шеќер, 250 мл. млеко и една лажичка путер. Во ѓезве или мало тенџере загрејте го шеќерот, притоа мешајќи додека се топи. Кога ќе се карамелизира, додајте ги млекото и путерот и оставете да зоврие на тивок оган. Напитокот се консумира топол.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена