Поврзи се со нас

Гостивар

Смртноста на пациенти со ковид драстично голема во градовите со мал процент вакцинирани, соопшти МЗ

Објавено

на

Министерството за здравство информира дека за време на четвртиот ковид бран, во период од јули до крајот на август, епидемиолошките анализи покажуваат дека најголема смртност кај пациенти со ковид имало во градовите каде имало најнизок процент на вакцинирано население.

– Во градовите како Гевгелија, Кавадарци, Ресен и Берово кадешто опфатот со вакцинација е помеѓу 54-61 процент, бројот на починати е најмал, односно има по еден починат. Тетово, го пречека бранот само со 19 отсто вакцинирани граѓани во јули, таму имаше најголем притисок врз болниците, најголем број хоспитализирани пациенти и најголем број смртни случаи, 106 до крај на август. Последните недели драстично е зголемен интересот за вакцинација во Тетово и изнесува скоро 37 проценти. Слична е состојбата и во Гостивар каде, исто така, имаше мал опфат на вакцинирано население. Во овој град опфатот на вакцинирани полнолетни граѓани до крај на август е под 30 проценти, а бројот на починати со ковид е 73, се вели во соопштението од МЗ.

Од МЗ, апелираат да се отфрлат сите заблуди во врска со вакцините и да се придвижиме кон фактите и кон реалните докази кои всушност ни покажуваат колку тие се значајни и ефикасни.

-Целта е да го победиме вирусот, а тоа ќе го направиме само со масовна имунизација на целокупното население. Само на овој начин можеме да живееме повторно слободно, без ограничувања и без рестрикции, се вели во соопштението од МЗ.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Vdekshmëria e pacientëve me kovid e madhe në mënyrë drastike në qytetet me numër të vogël të të vaksinuarve, njoftoi MSH

Објавено

на

Ministria e shëndetësisë informon se gjatë kohës së valës së katërt të kovidit, në periudhën nga Korriku deri në fund të Gushtit, analizat epidemiologjike tregojnë se vdekshmëri më të madhe tek pacientë me kovid ka pasur në qytetet ku ka pasur përqindje më të ulët të popullatës së vaksinuar.

-Në qytetet si Gjevgjelia, Kavadarci, Resnja dhe Berova ku përfshirja me vaksinim është mes 54-61 përqind, numri i të vdekurve është më i vogli, gjegjësisht ka nga një të vdekur. Tetova, e priti valën vetëm me 19 përqind qytetarë të vaksinuar në Korrik, atje kushte shtypje më të madhe mbi spitalet, numër më të madh të pacientëve të hospitalizuar dhe numër më të madh të rasteve të vdekjes, 106 deri në fund të Gushtit. Javët e fundit në mënyrë drastike është i zmadhuar interesi për vaksinim në Tetovë dhe është rreth 37 përqind. E ngjashme është situata edhe në Gostivar ku, gjithashtu, kishte përfshirje envigëo të popullatës së vaksinuar. Në këtë qytet përfshirja e qytetarëve të vaksinuar në moshë madhore deri në fund të Gushtit është nën 30 përqind, kurse numri i të vdekurve me kovid është 73, thuhet në njoftimin e MSH.

Nga MSH, apelojnë që të anashkalohen të gjitha konspiracionet në lidhje me vaksinat dhe të lëvizim kah faktet dhe dëshmitë reale të cilat në fakt na tregojnë sa janë të rëndësishme dhe efikase.

-Qëllimi është t’a mundim virusin, e atë do t’a bëjmë vetëm me imunizim masiv të popullatës së përgjithshme. Vetëm në këtë mënyrë mundemi të jetojmë përsëri lirë, pa kufizime dhe pa restriksionet, thuhet në njoftimin e MSH.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена