Поврзи се со нас

Некатегоризирано

Смртоносна бродска несреќа на Дунав во Будимпешта

Објавено

на

  При потонувањето на туристички брод во Будимпешта загинаа најмалку седум луѓе. 21 патник на бродот се водат како исчезнати. Лошото време ја отежнува потрагата по преживеани.

  Ungarn Boot gekentert (picture-alliance/AP Photo/P. Lakatos)

  Унгарската полиција денеска потврди дека најмалку 7 лица загинале, а 21 се водат како исчезнати, откако брод полн со туристи се преврте на реката Дунав во Будимпешта.Сите загинати се државјани на Јужна Кореја.

  На бродот во моментот имало 33 лица, главно туристи од Јужна Кореја, а до несреќата дошло по судар со друг брод. Инцидентот се случил вчера (29.5.) околу 22 часот по локално време. Нивото на Дунав во Унгарија е зголемено поради обилните дождови, што доведе и до засилување на водената струја.

  Budapest Ungarn Touristenboot gesunken (Reuters/B. Szabo)

  Унгарската полиција уште соопшти дека покренала истражна постапка за инцидентот.

  Потонатиот брод „Хаблеани“, односно Сирена, имаl две палуби и место за 45 лица, а е користен за туристички излети.

  Министерот за надворешни работи на Јужна Кореја потврди дека 19 државјани на Јужна Кореја се водат како исчезнати, нагласувајќи оти владата ќе испрати тим официјални лица во Унгарија.

  Меѓу исчезнатите има и најмалку едно дете, потврдија од јужнокорејската туристичка агенција која го организираше патувањето.

  Во тек е голема спасувачка акција на Дунав низводно од Будимпешта, а во потрагата за преживеани се вклучени бродови и нуркачи, додека радари ја скенираат реката.

  Ungarn Bootsunglück auf der Donau (picture-alliance/AP Phpto/MTI/Z. Szigetvary)

  Делови од бродот Сирена се пронајдени кај мостот Маргит во Будимпешта, по неколку часа од потрагата.

  Спасувачите предупредуваат дека поради силната струја од час во час има сѐ помалку шанси да има преживеани.

  На бродовите им е забранета пловидба по должна на целата река јужно од Будимпешата.

  Извор: Deutsche Welle

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 7 часа

  Чествување на Богојавление во Ростуше и на Радика

  Гостиварпред 13 часа

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 16 часа

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Гостиварпред 16 часа

  Следува влажен и студен бран со снег и голомразица

  Вестипред 17 часа

  Учениците на продолжен распуст, УНИЦЕФ повика затворањето на училиштата да биде привремена мерка

  Вестипред 18 часа

  Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи

  Македонијапред 19 часа

  Најстудено во Маврови Анови, најмногу снег на Попова Шапка

  Вестипред 19 часа

  Православните верници слават Водици, голем христијански празник

  Гостиварпред 1 ден

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Македонијапред 1 ден

  Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во земјава

  Вестипред 1 ден

  Ковид-19: Рекорди во Србија, Словенија и во Хрватска, лоша епидемиолошка состојба и во останатиот дел од регионот

  Гостиварпред 1 ден

  Пазарен ден во Гостивар: Богата понуда, малку купувачи-јануари го тенчи семејниот буџет

  Вестипред 2 дена

  За влез во Шведска повеќе не е неопходен негативен ПЦР тест

  Македонијапред 1 недела

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 1 недела

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 1 недела

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Вестипред 7 дена

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Гостиварпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Гостивар, Бадник 2022 година

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 1 недела

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 7 дена

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 16 часа

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 6 дена

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 13 часа

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена