Поврзи се со нас

Занимливости

Снег што свети забележан во Русија, научниците ја објаснија појавата

Објавено

на

  Во оддалечен дел на Русија, покрај брегот на Белото Море, биолозите забележале блескав снег, слаби сини светла под белиот кристалест прав, пренесува Дејли Меил.

  Вера Емелијаненко, микробиолог која живеела во оддалечена полска станица, собрала дел од снегот, го ставила под микроскоп и открила дека за сјајот се одговорни малите биолуминисцентни животни наречени копеподи.

  Честопати наречени „морски бубачки“, овие суштества обично се наоѓаат во океанот на длабочина до 90 метри во текот на денот, додека во текот на ноќта се само неколку метри под површината.

  Ксенија Кособокова, експерт за морски планктони од Руската академија на науките во Москва, изјави за National Geographic дека копеподите најверојатно биле фатени во силна струја во Белото Море што ги донела на брегот.

  Плимата и осеката беа екстремно високи на почетокот на месецот и повторно на 16 декември, што укажува на тоа дека посилните плими ги принудиле копеподите да испливаат. Понатаму, откриено е дека се работи за вид на копепод наречен „Metridia longa“, кој носи молекула наречена „луциферин“ и произведува светлина со биолуминисценција, која е одговорна за сцените од фотографиите. Имено, кога луциферинот реагира со кислородот, тој создава светлосна енергија, односно – сјај.

  Се верувало дека копеподите кои светат во снегот се живи кога ги забележала Кособокова, бидејќи малите животни како нив можат да преживеат на екстремно ниски температури.

  Стивен Хадок од Институтот за морски истражувања во Монтереј Беј изјави за National Geographic дека копеподите сепак биле мртви, но како и светулките, тие сè уште светат откако ќе престанат да живеат.

  – Соберете го организмот и ставете го во замрзнувач за подоцнежно проучување. Потоа, кога ќе го извадите, полека ќе почне да свети бидејќи хемикалиите кои се наоѓаат во нивните тела сѐ уште се совршено способни да реагираат – тврди тој.

  Мора да се признае, најизненадувачкиот факт е дека светлечки снег досега не е виден во близина на истражувачката станица која е активна повеќе од 80 години.

  Во соработка со Е наука

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  АНКЕТА

  По кој модел на настава треба да започне второто полугодие во училиштата?

  Резултати од анкетата

  Advertisement
  Advertisement
  D’Reamers
  Гостиварпред 8 часа

  „Да исчезне се“ нова песна и спот на D’Reamers

  Македонијапред 9 часа

  Официјално: Од 1 февруари децата се враќаат во училишните клупи

  Македонијапред 9 часа

  Донесена одлука за кратење на изолацијата, еве ги новите правила

  Технологијапред 10 часа

  Следниот Wi-Fi може да биде четири пати побрз

  Македонијапред 11 часа

  Секој трет од тестираните позитивен, нови 2019 случаи на ковид во земјава

  Македонијапред 13 часа

  Второ полугодие да почне со физичко присуство, препорача Комисијата за заразни болести

  Гостиварпред 13 часа

  Долга листа од над 9.500 невработени во Гостивар

  Македонијапред 14 часа

  До крајот на неделава одлука за наставата во второто полугодие

  Гостиварпред 14 часа

  Наредните денови раст на температурите, во сабота северен ветер и снег

  Гостиварпред 15 часа

  Чегранец пријавил дека бил нападнат од својот брат

  Македонијапред 15 часа

  Македонската армија рангираната на 134 место од 140 земји во светот

  Гостиварпред 16 часа

  Паднал и тешко се повредил при скијање во Маврово

  Вестипред 17 часа

  Нови препораки за патување во земјите од ЕУ во текот на пандемијата

  Македонијапред 2 недели

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Гостиварпред 1 недела

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Гостиварпред 2 недели

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 5 дена

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 1 недела

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Вестипред 1 недела

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 2 недели

  Под истрага 52 годишник од Гостивар фатен со 4,5 кг. хероин

  Занимливостипред 6 дена

  НАУЧНИЦИТЕ ПОТВРДИЈА: Душата постои и таа е бесмртна

  Гостиварпред 1 недела

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 1 недела

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 3 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 9 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 12 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена