Поврзи се со нас

Вести

Sopçe: Numri prej 12% i qytetarëve në diasporë nuk është i besueshëm

Објавено

на

Pas shpalljes së rezultateve të regjistrimit, Aleanca për Shqiptarët bëri të ditur se në procesin e shqyrtimit të rezultateve të publikuara, së shpejti do të dalë me një analizë të detajuar të tyre.

“Por në shikim të parë shprehim rezervat tona për besueshmërinë e këtij procesi, veçanërisht në dy segmente. Mbi 132.000 qytetarë janë të imputuar dhe të paregjistruar në terren, ndërkohë që besojmë se numri prej rreth 260.000 qytetarëve që jetojnë jashtë nuk përputhet me realitetin dhe të dhënat e publikuara deri më tani nga organizatat ndërkombëtare. Këto dy pika krijojnë dilema të mëdha se si është bërë regjistrimi i këtyre qytetarëve, nëse janë përfshirë të gjithë qytetarët apo është bërë ndonjë përzgjedhje. Nuk mund të kosiderohet si regjistrim i besueshëm ku rreth 8.5% e popullsisë së përgjithshme, dhe popullsisë rezidente, nuk u dihet kombësia e tyre.

I pabesueshëm është edhe numri prej rreth 12% i qytetarëve në diasporë. Kjo për shkak se shumë organizma ndërkombëtarë, si Banka Botërore dhe Eurostat, vazhdimisht kanë deklaruar se së paku rreth 30% e qytetarëve të Maqedonisë së Veriut janë larguar nga vendi në dekadat e fundit. Plus një gjë tjetër që duam të themi në këtë rast është se ka një kontradiktë mes deklaratave të kryetarit të Entit të Statistikave, z. Simovski pas përfundimit të regjistrimit me rezultatet e shpallura. Gjegjësisht, menjëherë pas përfundimit të regjistrimit, ai deklaroi se numri i përgjithshëm i qytetarëve të regjistruar rezident dhe jorezident në vend është 2.037.000. Ndërsa sipas rezultateve të publikuara ai numër është 2.098.000. “Nëse regjistrimi përfundon më 30 shtator, lind pyetja se nga kanë ardhur edhe 60 mijë qytetarë të tjerë që janë regjistruar pas afatit, që ishte 30 shtatori”, tha deputeti i AA-së, Halil Snopçe.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 11 часа

Околу 700.000 македонски државјани живеат надвор од државата-Извештај на ОЕЦД

Македонијапред 12 часа

Утре прекин на струјата во долнореканскиот крај

Спортпред 12 часа

ФФМ: Благодарност за импресивната поддршка од навивачите

Вестипред 13 часа

Песков: Русија останува подготвена за преговори, но променети се условите

Гостиварпред 14 часа

Физички напад во Шеста зона во Гостивар

Гостиварпред 15 часа

Оглас за 14 вработувања во обвинителствата низ земјава, во Гостивар предвидено едно

Гостиварпред 16 часа

Приведени две лица од гостиварско заради марихуана

Македонијапред 17 часа

Бектеши: Рудници, казина и банки нема да бидат поддржани, а угостители и хотелиери да

Македонијапред 18 часа

МНР го осудува говорот на омраза на фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугаријa

Македонијапред 18 часа

Греење за градинките ќе има, вели министерката Тренчевска

Гостиварпред 19 часа

Обилни врнежи-Најмногу дожд на Шапка, во Пожаране и Маврово

Гостиварпред 20 часа

Неколкучасовни прекини на струјата во два дела во Гостивар и во Корито

Вестипред 21 час

Вселенското летало на НАСА успешно се судри со астероид

Гостиварпред 1 недела

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 5 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Спортпред 2 недели

КК Гостивар сезоната ја започнува против Пелистер во „Младост“

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 4 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 4 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 1 недела

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 4 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена