Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Со 12 минути напорно вежбање, до одлични резултати

Објавено

на

Иако и трчањето и долгите тренинзи во вежбалница се одлични поради повеќе причини, и суперкусите ИТИ (интензивни тренинзи со интервали) дефинитивно може да играат улога во тоа да бидете посилни и поздрави од кога било. Според испитувањата на Општата болница во Масачусетс (САД), може да го подобрите Вашето здравје и кондицијата со само 12 минути понапорно вежбање.

Истражувачите тврдат дека ова е поврзано со корисните промени во нивото на „метаболитите“ во телото за време и по кратки вежби со висок интензитет, кои се, едноставно кажано – нуспроизводи на вашиот метаболизам.

За да се процени и испита ова, од 411 мажи и жени било побарано да направат 12 минути интензивно вежбање, а нивните метаболити биле измерени пред и веднаш по тестот на крвта. Од примероците после вежбањето, истражувачкиот тим открил „поволни промени во многу метаболити за кои претходно се покажа дека се нивоа одмор поврзани со кардиометаболичките заболувања“.

На пр., по само 12 минути вежбање со висок интензитет, тоа довело до неверојатни 29 отсто пад на нивото на глутаматот – „клучен метаболит поврзан со срцевите заболувања, дијабетес и намалена долговечност“. Нивото на ДМГВ – метаболит поврзан со зголемена опасност од дијабетес и заболување на црниот дроб, паднал за исто толку импресивни 18 отсто.

Јасно е дека покусите, но напорни тренинзи навистина можат да направат многу за Вашето здравје, а и постојаниот тренинг на овој начин има потенцијал да Ве одржува во најдобра физичка форма подолго време.

Исто така, има многу повеќе специфични „локални“ придобивки. На пр., поинтензивниот тренинг го прави вашиот срцев мускул поефикасен, бидејќи како резултат на тоа „Ви треба помалку кислород за да ја извршите истата вежба“. Не само што ова има позитивно влијание врз целокупното здравје на срцето, туку значи и дека ќе можете да напредувате побрзо отколку што тоа би го правеле со подолги периоди на вежбање со низок или умерен интензитет.

Мускулите низ телото, исто така, ги чувствуваат ефектите, а зајакнувањето на митохондриите на мускулните клетки Ви помага да изградите мускули побрзо, да работите подобро и да ги постигнете најголемите можни здравствени придобивки во најбрз можен рок.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 2 часа

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 5 часа

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 7 часа

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 8 часа

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 10 часа

Лукаревска во посета на Центарот за аутизам во Гостивар, даночниците донираа опрема

Спортпред 11 часа

СП2022: Познати шест осминафинални двојки, се бараат уште две

Гостиварпред 11 часа

Приведена жена од гостиварско за издржување на затворска казна

Македонијапред 13 часа

Се укинува прогресивното оданочување

Гостиварпред 14 часа

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 15 часа

Во делови од Гостивар и повеќе села денес ќе има прекини на струјата

Гостиварпред 1 ден

Трибина на Форум на жени на СДСМ во Гостивар: Насилството врз жените не е приватна работа, туку е прашање упатено кон целото општество

Спортпред 1 ден

СП2022: Прво осминафинале за Мароко по пауза од 36 години 

Македонијапред 1 ден

Ковачевски не одржал средба со Таравари, не е планирана за оваа недела

Гостиварпред 5 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 1 недела

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Интервјупред 1 ден

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 6 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 1 недела

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 1 недела

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена