Поврзи се со нас

Спорт

Со 120.000 евра АМС ќе го реновира стадионот во Чегране

Објавено

на

Агенцијата за млади и спорт (АМС) објави дека е започната реконструкцијата на стадионот во Чегране, Општина Гостивар каде што настапува второлигашот Арсими, а целиот проект ќе чини седум милиони денари (околу 120.000 евра).

„Овој капитален проект за спорт има вредност од 7 милиони денари и ќе влијае на подобрувањето на стандардите и на развојот на инфраструктурата за спорт во општината Гостивар. Ова инвестирање е јасен доказ дека Агенцијата за млади и спорт следи јасна стратегија за развој на спортот во земјата. Со реконструкцијата на новиот стадион во Чегране, спортистите и љубителите на спортот од оваа зона ќе имаат можност да го искористат теренот и да вежбаат различни спортови во модерна и функционална околина“, истакна заменик директорот на АМС, Исак Лазами.

Иако од властите и АМС изминативе години беше многу ветувано дека ќе се подобри спортската инфраструктура во Гостивар, ова е прв започнат проект.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена