Поврзи се со нас

Македонија

Со денешните 340 новозаразени, надмината бројката од 300.000 КОВИД-дијагностицирани во земјава

Објавено

на

  • Shqip

Нови 340 случаи на КОВИД-19 од 2557 направени тестови се регистрирани во последните 24 часа. Во изминатото деноноќие починале две лица, а преку Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој термин“ пријавени се уште девет починати. Регистрирани сe 526 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство согласно податоците од Институтот за јавно здравје.

Од новодијагностицираните 340, во Скопје се 198, Велес – 21, Куманово – 17, Прилеп – 16, Битола – 14,  Кавадарци – 13, Тетово – 10, Гостивар и Ресен по осум, Гевгелија – седум, Кичево и Радовиш по пет нови случаи, Кочани – три, Неготино, Берово и Богданци по два, Охрид, Штип, Струга, Крива Паланка, Дебар, Валандово, Кратово, Демир  Хисар и Демир Капија имаат по еден новозаразен. Од вкупниот број  позитивни (340), 56 се реинфекции.

Епидемиолошки анализи на вкупно заболени и на активни случаи по градови:

Скопје 140 127, Активни 1291
Куманово 16 319, Активни 106
Битола 14 366, Активни 113
Прилеп 13 689, Активни 122
Тетово 13 353, Активни 73
Кавадарци 10 215, Активни 85
Велес 9528, Активни 96
Гостивар 9467, Активни 31
Охрид 8542, Активни 33
Штип 7920, Активни 22
Струмица 7915, Активни 14
Кичево 5455, Активни 38
Кочани 4985, Активни 12
Струга 4656, Активни 20
Гевгелија 4288, Активни 33
Неготино 3622, Активни 20
Ресен 2618, Активни 40
Свети Николе 2605, Активни 5
Радовиш 2484, Активни 12
Крива Паланка 2382, Активни 14
Делчево 1900, Активни 0
Дебар 1648, Активни 13
Берово 1630, Активни 6
Валандово 1460, Активни 4
Виница 1350, Активни 5
Пробиштип 1259, Активни 4
Богданци 1004, Активни 5
Кратово 942, Активни 9
Крушево 908, Активни 2
Демир Хисар 815, Активни 9
Македонски Брод 731, Активни 3
Демир Капија 581, Активни 4
Македонска Каменица 521, Активни 3
Пехчево 482, Активни 1
Дојран 339, Активни 0

Вкупниот број на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата достигна  300.106 од направени 1.910.601 тестирања.  Оздравени се вкупно 288.761 пациенти, 9.097 починале, а активни случаи во државава има 2.248.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Занимливостипред 11 часа

Некои од најпознатите забранети места на Земјата

Гостиварпред 13 часа

Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

Гостиварпред 15 часа

Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

Гостиварпред 17 часа

Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

Гостиварпред 18 часа

ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

Гостиварпред 18 часа

Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

Гостиварпред 19 часа

Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

Гостиварпред 21 час

Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

Вестипред 22 часа

Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

Македонијапред 23 часа

Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

Здравје и убавинапред 1 ден

Бананата помага за понизок крвен притисок

Македонијапред 1 ден

Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

Гостиварпред 2 дена

На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

Гостиварпред 1 недела

Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

Гостиварпред 2 недели

Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

Гостиварпред 2 недели

Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

Гостиварпред 2 недели

Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

Гостиварпред 2 недели

Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

Гостиварпред 2 недели

Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

Македонијапред 1 недела

За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

Македонијапред 2 недели

Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

Спортпред 2 недели

ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

Гостиварпред 2 недели

Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

Што, како, каде?!пред 2 недели

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Македонијапред 2 недели

Исплата на јунските пензии од вторник

Гостиварпред 3 недели

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 1 месец

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 1 месец

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 2 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 2 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 2 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 2 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 2 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 3 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 3 месеци

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 3 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 3 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена