fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Техники на дишење кои помагаат за енергија, заспивање, против стрес…

Објавено

на

Луѓето обично не обрнуваате многу внимание на начинот на дишење, но тоа е голема грешка. Преку белите дробови не ослободуваме само јаглерод диоксид, туку дури 250 врсти на отпадни материи кои ги исфрлиме од телото преку дишењето. Затоа е многу важно како дишеме.

 

Техниките на дишење имплементирани од страна на Здружението „Вештина на живеење“ може корисно да влијаат врз нашето физичко и психичко здравје. Поточно, ефикасни и едноставни техники на дишење, можат да го зголемат капацитетот на белите дробови и на тој начин ефикасно да ги отстрануваме токсините од телото.

Во исто време, организмот може да го снабдиме со поголема количина на енергија потребна за да се зајакне имунолошкиот систем, ефикасна за поднесување на стрес, подобра меморија, зголемена самодоверба и подобро социјалното функционирање.

Белите дробови заедно со дигестивниот тракт и кожата се едни од главните патишта на елиминација на нечистотии од телото. Често се случува голем број на луѓе да дишат плитко, не го искористуват полниот капацитет на белите дробови, со што елиминацијата на токсините преку дишењето може да биде значително отежнета.

Пред спиење:Вдишете додека броите во себе до 4, а потоа издишете исто толку долго, низ нос. Ова ви помага да си го смирите нервниот систем, да се фокусирате и да го редуцирате стресот.

Кога сте напнати и под стрес:Земајте длабоко воздух и испуштајте го преку носот, додека  едната рака ви е на градите, а другата на стомакот, осигурувајќи се дека дијафрагмата се шири со доволно воздух. Направете 6 до 10 вакви вдишувања во минута.

За расонување и за енергија: Почнете со долго и бавно вдишување, проследено со брзо и моќно издишување со помош на долниот дел од стомакот. Кога ќе ви стане удобно, правете го ова по 10 пати.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 7 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 4 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!