fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Со домашните платежни картички граѓаните потрошиле 23 милиони евра

Објавено

на

Според статистиката што ја објави министерката за финансии Нина Ангеловска, заклучно 1-ви август државата доделила домашни платежни картички во вредност од 26,7 милиони евра, од кои корисниците до тој датум потрошиле околу 23 милиони евра. Таква картичка користат околу 305 илјади граѓани.

„Ова се средства кои се вбризгани во домашната економија преку купување македонски производи и услуги. Домашнaта платежна картичка има повеќекратен бенефит за граѓаните и економијата:ја поддржува приватната потрошувачка, ги поддржува домашните производители и услужни дејности, придонесува за раздвижување на економската активност и придонесува за безготовинско плаќање„, наведе Ангеловска.

Со картичките реализирани се над 1,7 милиони транскации. Најголем дел од нив се во маркети (89%), потоа ресторани и храна (4,7%) па текстил, облека, обувки (2,9%), аптеки (2,3%)

Граѓаните-корисници кои ја немаат подигнато својата Домашна платежна картичка можат се уште да го направат тоа до 15 август – кој е крајниот рок за нивно користење.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!