fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Со домашните платежни картички граѓаните потрошиле 23 милиони евра

Објавено

на

Според статистиката што ја објави министерката за финансии Нина Ангеловска, заклучно 1-ви август државата доделила домашни платежни картички во вредност од 26,7 милиони евра, од кои корисниците до тој датум потрошиле околу 23 милиони евра. Таква картичка користат околу 305 илјади граѓани.

„Ова се средства кои се вбризгани во домашната економија преку купување македонски производи и услуги. Домашнaта платежна картичка има повеќекратен бенефит за граѓаните и економијата:ја поддржува приватната потрошувачка, ги поддржува домашните производители и услужни дејности, придонесува за раздвижување на економската активност и придонесува за безготовинско плаќање„, наведе Ангеловска.

Со картичките реализирани се над 1,7 милиони транскации. Најголем дел од нив се во маркети (89%), потоа ресторани и храна (4,7%) па текстил, облека, обувки (2,9%), аптеки (2,3%)

Граѓаните-корисници кои ја немаат подигнато својата Домашна платежна картичка можат се уште да го направат тоа до 15 август – кој е крајниот рок за нивно користење.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!