Поврзи се со нас

Гостивар

Со изложба заокружена ликовната колонија „Гостивар 2024“

Објавено

на

Со заедничка изложба вчеравечер во гостиварскиот Центар за култура АСНОМ се заокружи годинешното издание на Меѓународната ликовна колонија „Гостивар 2024“, која ја организира Здружението на ликовни уметници Драудакум.

Над 25 уметници од Македонија како и од Албанија, Турција, Србија и Косово, изминатите неколку дена во Гостивар ги создаваа своите дела во рамки на колонијата, која годинава го доживеа своето деветнаесетто издание.

„Упатувам благодарност до сите уметници за нивното учество во колонијата и им посакувам натамошни успеси во творењето. Благодарност и до сите оние кои го поддржуваат одржувањето на колонијата“, кажа меѓу другото на отворањето на изложбата, претседателот на Здружението, Арјан Руфати.

На настанот на уметниците учесници во колонијата им беа доделени благодарници. Меѓународната ликовна колонија „Гостивар 2024“ е поддржана од Министерството за култура и донатори.

 

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Регионпред 4 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 3 недели

Повеќе здравствени установи со нови в.д. директори, Танер Хасан на чело на Клиниката за ендокринологија

Гостиварпред 3 недели

Разрешен директорот на болницата во Гостивар, кој ќе биде назначен за в.д.?

Македонијапред 3 недели

МојДДВ продолжува со примена, за Граѓанскaта обврзница ќе треба да се врати довербата во системот-рече Димитриеска-Кочоска

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена