Поврзи се со нас

Гостивар

Со ноќен радар фатени 8 лица во брзо возење на патот Тетово-Гостивар

Објавено

на

Вчеравечер (21 февруари) од 20 до 22 часот, на на автопатот Тетово-Гостивар спроведена е сообраќајна контрола на возила кои се движат надвор од населено место. Во контролата, рeализирана со таканаречен „ноќен радар“, биле откриени и санкционирани 8 пречекорувања на максимално дозволената брзина, од кои едно за повеќе од 70 километри на час и две од 50 до 70 километри на час, соопшти СВР. На сите прекршители изготвени им се законски предвидените поднесоци и ќе се соочат со парична глоба која, зависно од големината на пречекорувањето, се движи од 45 до 400 евра во денарска противвредност, додека екстремно брзите ги очекува и времено одземање на нивните возачки дозволи од три месеци до една година.

Секторот за внатрешни работи Тетово повторно со апел до возачитецелосно да ги почитуваат и да се придржуваат на сообраќајните знаци, правила и прописи. Од таму потсетуваат дека доколку во текот на една календарска година возач направи два животно загозувачки сообраќајни прекршоци, согласно член 390 став 4 од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, ќе се соочат со можноста да им биде изречена прекршочна санкција – забрана за управување со возилото од одредена категорија и по извесно време, ќе треба повторно да полагаат возачки испит. На тетовското подрачје веќе се изготвени дваесетина барања за изрекување на ваква прекршочна санкција, а една е веќе и практично имплементирана, извести СВР.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 минути

Во Гостивар лишени од слобода три лица барани за затворски казни

Македонијапред 54 минути

Од денес стапува во сила одлуката за намалување и замрзнување на цените на тоалетната хартија, влошките…

Гостиварпред 2 часа

При заплена на 4 килограми марихуана приведени лица од Гостивар и од Битола

Гостиварпред 3 часа

Утрово најстудено во Лазарополе, попладне се очекува дожд

Вестипред 17 часа

AccuWeather објави голема прогноза за пролетта: Еве што се очекува за нашиот дел од Европа, некои се загрижени

Македонијапред 19 часа

Протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт, најавена блокада на железничкиот сообраќај

Гостиварпред 20 часа

Во вторник старт на изградбата на автопатот Тетово-Гостивар, посебен сообраќаен режим поради свеченоста

Гостиварпред 23 часа

Инцидент во модуларната болница во Гостивар, жена се заканувала на персоналот

Македонијапред 24 часа

Струјата во второто полугодие лани поскапела за 12,6 %

Гостиварпред 2 недели

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 4 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 1 недела

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 4 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена

Вести

8 persona janë kapur me radar nate duke vozitur me shpejtësi të madhe në rrugën Tetovë-Gostivar

Објавено

на

Mbrëmjen e djeshme (21 shkurt) nga ora 20 deri në ora 22, në magjistralen Tetovë-Gostivar është bërë kontroll i komunikacionit të automjeteve që lëvizin jashtë vendbanimit. Në kontrollin e realizuar me të ashtuquajturin “radar i natës”, janë konstatuar dhe sanksionuar 8 tejkalime të shpejtësisë maksimale të lejuar, njëra prej të cilave mbi 70 kilometra në orë dhe dy nga 50 deri në 70 kilometra në orë, tha SPB-ja. Të gjithë kundërvajtësve u janë përgatitur parashtresa të parapara me ligj dhe do të përballen me gjobë e cila në varësi të madhësisë së tejkalimit varion nga 45 deri në 400 euro në kundërvlerë në denarë, ndërsa tejet të shpejtët mund të presin heqje të përkohshme të patentë shoferit për tre muaj deri në një vit.

Nga Sektori për Punë të Brendshme Tetovë sërish apelojnë drejtuesit e mjeteve që t’i respektojnë dhe t’u përmbahen plotësisht shenjave, rregullave dhe rregulloreve në komunikacion. Ata rikujtojnë se nëse shoferi gjatë një viti kalendarik kryen dy kundërvajtje të rrezikshme për jetën, në pajtim me nenin 390 paragrafi 4 të Ligjit për siguri në komunikacionin rrugor, do të përballet me mundësinë e shqiptimit të sanksionit kundërvajtës – ndalim të vozitjes nga një kategori e caktuar dhe pas një kohe do të duhet të bëjnë sërish provimin e shoferit. Në rajonin e Tetovës për shqiptimin e një sanksioni të tillë kundërvajtës tashmë janë përgatitur rreth njëzet kërkesa, ndërsa një prej tyre praktikisht është zbatuar, njofton SPB.

Популарно изминативе 100 дена