Поврзи се со нас

Гостивар

Со ноќен радар фатени 8 лица во брзо возење на патот Тетово-Гостивар

Објавено

на

Вчеравечер (21 февруари) од 20 до 22 часот, на на автопатот Тетово-Гостивар спроведена е сообраќајна контрола на возила кои се движат надвор од населено место. Во контролата, рeализирана со таканаречен „ноќен радар“, биле откриени и санкционирани 8 пречекорувања на максимално дозволената брзина, од кои едно за повеќе од 70 километри на час и две од 50 до 70 километри на час, соопшти СВР. На сите прекршители изготвени им се законски предвидените поднесоци и ќе се соочат со парична глоба која, зависно од големината на пречекорувањето, се движи од 45 до 400 евра во денарска противвредност, додека екстремно брзите ги очекува и времено одземање на нивните возачки дозволи од три месеци до една година.

Секторот за внатрешни работи Тетово повторно со апел до возачитецелосно да ги почитуваат и да се придржуваат на сообраќајните знаци, правила и прописи. Од таму потсетуваат дека доколку во текот на една календарска година возач направи два животно загозувачки сообраќајни прекршоци, согласно член 390 став 4 од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, ќе се соочат со можноста да им биде изречена прекршочна санкција – забрана за управување со возилото од одредена категорија и по извесно време, ќе треба повторно да полагаат возачки испит. На тетовското подрачје веќе се изготвени дваесетина барања за изрекување на ваква прекршочна санкција, а една е веќе и практично имплементирана, извести СВР.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 7 минути

Петти ден потрага по Вања, вклучени стотици полицајци, прегледани 50 камери, сослушани 10-тина лица

Вестипред 41 минута

ФЛЕШ ВЕСТ| ЦУК: Патот до Галичник исчистен и прооден

Вестипред 1 час

Земјата денес може да биде погодена од геомагнетна бура

Македонијапред 2 часа

Мухамед Зеќири казнет со 2,5 години затвор

Македонијапред 3 часа

Светски ден за борба против СИДА, годинава во земјава 46 нови случаи

Македонијапред 5 часа

Лавров: Луѓето во Македонија имаат целосно право да бидат еднакви во сите активности на нашиот заеднички континент

Гостиварпред 5 часа

Голомразица и ризик од одрони на патиштата кон Стража, Маврово и по долината на Радика, апел за особена внимателност

Македонијапред 7 часа

Проверете го броилото да се осигурате дали имате дневна евтина струја

Гостиварпред 8 часа

Викенд временска прогноза

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 1 недела

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 4 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 7 дена

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

8 persona janë kapur me radar nate duke vozitur me shpejtësi të madhe në rrugën Tetovë-Gostivar

Објавено

на

Mbrëmjen e djeshme (21 shkurt) nga ora 20 deri në ora 22, në magjistralen Tetovë-Gostivar është bërë kontroll i komunikacionit të automjeteve që lëvizin jashtë vendbanimit. Në kontrollin e realizuar me të ashtuquajturin “radar i natës”, janë konstatuar dhe sanksionuar 8 tejkalime të shpejtësisë maksimale të lejuar, njëra prej të cilave mbi 70 kilometra në orë dhe dy nga 50 deri në 70 kilometra në orë, tha SPB-ja. Të gjithë kundërvajtësve u janë përgatitur parashtresa të parapara me ligj dhe do të përballen me gjobë e cila në varësi të madhësisë së tejkalimit varion nga 45 deri në 400 euro në kundërvlerë në denarë, ndërsa tejet të shpejtët mund të presin heqje të përkohshme të patentë shoferit për tre muaj deri në një vit.

Nga Sektori për Punë të Brendshme Tetovë sërish apelojnë drejtuesit e mjeteve që t’i respektojnë dhe t’u përmbahen plotësisht shenjave, rregullave dhe rregulloreve në komunikacion. Ata rikujtojnë se nëse shoferi gjatë një viti kalendarik kryen dy kundërvajtje të rrezikshme për jetën, në pajtim me nenin 390 paragrafi 4 të Ligjit për siguri në komunikacionin rrugor, do të përballet me mundësinë e shqiptimit të sanksionit kundërvajtës – ndalim të vozitjes nga një kategori e caktuar dhe pas një kohe do të duhet të bëjnë sërish provimin e shoferit. Në rajonin e Tetovës për shqiptimin e një sanksioni të tillë kundërvajtës tashmë janë përgatitur rreth njëzet kërkesa, ndërsa një prej tyre praktikisht është zbatuar, njofton SPB.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена