fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Со парите за светилки и украси Општина Гостивар ќе набави таблети за деца од сиромашни семејства

Објавено

на

Наместо за нови светилки, елка и други новогодишни реквизити, поголемиот дел од парите за празничното украсување на Гостивар ќе бидат пренаменети во хуманитарни цели. Тргнувајќи од фактот дека децата од сиромашните семејства немаат услови за одржување на онлајн настава, Општина Гостивар реши финансиските средства за новогодишното китење на градот да ги искористи за купување таблети за ученици од ранливи категории.

Планирано е да се набават 100 вакви електронски уреди.

„Вообичаено за новогодишно украсување од буџетот се издвојувале 1,5 милиони денари. Оваа година, поради пандемијата решивме поголем дел од тие средства да ги употребиме за набавка на таблети за ученици од социјално ранливи семејства, знаеме каква е ситуацијата, има голем број деца што не можат да учат, поради тоа што немаат услови. Украсувањето на градот ќе биде скромно, само во централното подрачје“, рече Валбон Лимани, шеф на кабинет на градоначалникот на Општина Гостивар.

Точна временска рамка кога таблетите ќе бидат поделени на учениците нема, заради тендерските процедури за нивна набавка. Но, од локалната самоуправа велат дека акцијата целосно би се завршила до крајот на јануари. Ова значи дека второто полугодие, децата ќе имаат уреди за да следат настава преку интернет.

Нова година се ближи, но за разлика од претходно во овој период од декември, сега низ Гостивар не се чувствува никаква празнична атмосфера. Неизвесно е дали печалбарите годинава ќе останат верни на традицијата, новогодишните празници да ги поминат во родниот крај.

Пред два дена, на вообичаената локација, кај големиот паркинг простор спроти Центарот за култура беа поставени новогодишните тезги. Трговците нудат честитки, украси, балони, играчки…но дали и колку ќе имаат работа оваа година останува да се види.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 5 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!