fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Со велосипед на училиште на -17 степени

Најголемиот дел од луѓето коишто возат велосипеди, кога настапува зима и студено време ги складираат во подрумите и не ги користат до напролет. Но, во градот Оулу во Финска немаат таков обичај. Нивните велосипеди не знаат за зимски сон. Жителите едноставно докажуваат дека не мора да се бега во автомобилот, при првиот снег. Иако, таму температурите паѓаат длабокот под нулата, велосипедите постојано се возат. Овој град, кој има соодветна инфраструктура и урбанистичко планирање е пример на активен велосипедизам во текот на целата година.

 

Пека Тахкола е фински инженер, координатор за велосипедизам и потпретсетадел на Зимска велосипедска федерација. Неговата анкета, со која опфатил 1.200 ученици во Оулу, покажала дека дури 1.000 речиси секојдневно на училиште одат со велосипеди, дури и кога има снег, а температурите се екстремно ниски. За родителите од другите делови на светот, ова можеби делува чудно, но за Финците е сосема нормално, особено ако се има предвид дека во овој град снег врне од ноември до април.

„Инфраструктурата е уредена одлично и нема никакви пречки да се возат велосипедите во било какви временски услови.“, вели Тахкола.

Фотографиите од двор на едно основно училиште полно со велосипеди, ги направил на температура од -17 степени.

фото: Пека Тахкола

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!