Поврзи се со нас

Македонија

Со заем и грант ЕСМ ќе спроведе трета фаза на ревитализација на хидроелектраните

Објавено

на

Собраниската Комисија за финансирање и буџет на денешната седница го разгледа Предлог-законот за гаранција на Република Северна Македонија на обврските по Договорот за заем за финансирање на Програмата за обновлива енергија ЕСМ – Компонента I: Ревитализација на хидроелектрани, кој ќе се склучи меѓу Кредитната банка за обнова – КфВ и АД ЕСМ и одлучи да го проследи на натамошна собраниска процедура.

Со заемот, како што истакна заменик-министерот за финансии Филип Николоски, ќе се спроведе ревитализација на големите хидроенергетски централи – ХЕ Вруток, ХЕ Врбен, ХЕ Равен, ХЕ Тиквеш, ХЕ Шпилје, ХЕ Глобочица, ХЕ Козјак и ХЕ Св. Петка. За таа намена се потребни 36,2 милиони евра од кои 25 милиони евра ќе бидат заем од КфВ, а 11,2 милиони евра се грант што го обезбеди АД ЕСМ со поддршка од КфВ во рамки на седмиот повик од инвестициската рамка на Западен Балкан (ВБИФ). Грантот, посочи, ќе биде наменет за инвестициски  активности и за консултантски услуги за имплементација на проектот

-Ова ќе биде трета фаза на ревитализацијата на овие хидроелектрани. Претходните две фази се исто така финансирани со заеми, при што првата фаза е финансирана со заем од Светска банка, а втората фаза со заем од Кредитната банка за обнова – КфВ и се успешно завршени, рече Николовски.

Овие хидроелектрани, додаде, имаат околу 85 отсто од вкупно инсталираната моќност на хидроелектраните во земјава и учествуваат со просечно производство од 1.280 гигават часови, односно со нив се обезбедува 20 отсто од вкупното производство на електрична енергија во државата.

-Освен во делот на производство на електрична енергија, овие електрани имаат значајно место и во управувањето и стабилноста на целокупниот електроенергетски систем, регулацијата на напон и фреквенција, како и покривање на „дневните пикови“ во потрошувачката на електрична енергија. Со ревитализацијата се очекува да се добие зголемување на инсталираната моќност од минимум 13,5 мегавати и зголемено производство на електрична енергија од околу 47,5 гигават часови годишно, намалени трошоци за одржување, зголемена доверливост и стабилност на системот, прецизира Николоски.

Заемопримач, посочи, ќе биде АД ЕСМ, а земјава преку Министерството за финансии ќе издаде државна гаранција.

-Рокот на отплата на заемот е 15 години, со вклучен грејс период од пет години. Каматната стапка ќе се утврдува одделно за секоја транша од заемот при нејзино повлекување. При повлекување на секоја наредна транша се пресметува пондерирана просечна каматна стапка и истата ќе се применува на повлечениот износ од заемот. АД ЕСМ ќе и плати на Кредитната банка за обнова – КФВ еднократна провизија во висина од 0,75 проценти од износот на заемот и провизија од 0,25 проценти од неповлечените средства од заемот на годишно ниво, рече Николоски.

Нагласи дека услов за склучување на договорот за заем и договорот за гаранција е усвојување на Предлог-закон за гаранција, од страна на Собранието и негово објавување во Службен весник.

Претседателот на Комисијата, пратеникот Бојан Стојаноски од ВМРО-ДПМНЕ во својот говор истакна дека пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи Предлог-заемот за ревитализација на хидроелектраните во трета фаза.

-Тоа е проект што е започнат пред повеќе години уште во времето кога ВМРО-ДПМНЕ имало можност да ги управува институциите. Третата фаза требаше да биде готова во 2020 година, но сепак ќе го поддржиме проектот и се надеваме дека раководството на АД ЕСМ ќе успее да ги операционализира средствата и да ги реконструира хидроелектраните, потенцира Стојаноски.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 8 часа

Од утре попладне обилни врнежи со локално невреме и пад на температурата

Гостиварпред 9 часа

Совети за возачите во Гостивар – „Биди одговорен, не заборавај, стави појас”

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 12 часа

Собрани се 10 000 потписи за Пендаровски

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 12 часа

Мицкоски: До 12 часот собрани над 15 000 потписи за претседателската кандидатура на Силјановска Давкова

Македонијапред 13 часа

Пад кај претплатниците на кабелска телевизија, сателитската и интернет во пораст

Гостиварпред 15 часа

Судир на три возила на патот Тетово-Гостивар, повредени се повеќе лица

Вестипред 16 часа

Во Калифорнија се‘ повеќе роботски такси без возач

Гостиварпред 18 часа

ПО Галате приведе лице осудено на затвор за продажба на дрога

Здравје и убавинапред 18 часа

„Ултрапреработената“ храна сериозен ризик за здравјето

Гостиварпред 2 недели

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 3 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 4 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 4 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 7 дена

Објавен повик за невработени-По 6.000 евра грант за да си отворат бизнис

Македонијапред 2 недели

Трибина: Патот Кичево – Охрид не се пушта поради косините, зошто во 21. век користиме проекти од 18. век?

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена