Поврзи се со нас

Гостивар

Собир и положување цвеќе за празникот 11 Октомври во Гостивар

Објавено

на

Денешниот празник Денот на востанието и Ден на борецот, 11 Октомври, во Гостивар се одбележа со пригоден собир и положување на цвеќе. Чествувањето го организираше општинскиот одбор на Сојузот на борци, а се одржа пред споменикот на паднатите борци  во градскиот парк.

За антифашистичката и национално-ослободителна борба на македонскиот народ, пред присутните осврт направи професорот по историја, Горан Павлоски, кој меѓудрутото истакна:

„Македонскиот народ се вклучи во антифашистичката борба без да чека некој друг да му донесе слобода, но сам да си ја извојува својата национална слобода. Во општиот развиток на НОД во Македонија беше зафатен и нашиот крај и напшите луѓе кои дадоа придонес во  антифашистичката и национално-ослободителна борба. Во таа голема борба за слобода и жителите на Гостивар и селата создаваа Народно ослободителни одбори, кои како прва народна власт на ова подрачје дадоа голем придонес за севкупното НОД. Успешно ја водеа борбата против окупаторот и домашните предавници. Во одбраната на својот народ и борбата за слобода многу борц од гостиварскиот крај ги дадоа своите животи. На крајот дојде и светлиот ден кога Македонија беше ослободена и се пристапи кон нејзина обнова и за кратко време се постигнале големи успеси во нормализирањето на животот. Македонија продолжи да се гради како нова држава, а на 8 септември 1991-ва година стана самостојна, суверена и независна. Сето што е постигнато денес има свои корени во 11 Октомври, во почетокот на вооруженото востание, па преку таа борба до 2-ри август 1944-та година, денот на Првото заседание на АСНОМ, кога се удрени темелите на првата самостојна македонска држава по онаа на Самоил.“.

Букети цвеќе на споменикот положија делегации на боречката организација, ОО на СДСМ и ОК на ВМРО ДПМНЕ.

Одбележувањето се заокружи со едноминутно молчење во знак на почит кон загинатите за слобода.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 26 минути

Во Гостивар приведувања заради семејно насилство и марихуана

Гостиварпред 2 часа

Околу 160 возачи во Гостивар казнети лани оти не пропуштале пешаци

Гостиварпред 3 часа

Лишен од слобода маж, за еден месец извршил 5 кражби во куќи во Гостивар

Вестипред 5 часа

Астероид синоќа мина близу Земјата

Македонијапред 6 часа

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 7 часа

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 17 часа

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Занимливостипред 18 часа

Јадрото на Земјата речиси и не се врти

Гостиварпред 21 час

„Ласкарци“ – Тензично на рочиштето за супервештачење, дофрлања и приговори

Македонијапред 22 часа

Најавена реконструкција на сите споменици од НОБ

Македонијапред 23 часа

ДСР со реакција: Дали некој од Владата го посетил претепаниот Ром, Ерсој?

Македонијапред 24 часа

Алијансата за Албанците утре ќе го формира тимот за преговори за влез во Владата

Гостиварпред 1 ден

Во Гостивар презентирани можности за културни проекти финансирани од ЕУ

Занимливостипред 5 дена

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 1 недела

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 6 часа

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Што, како, каде?!пред 2 недели

Супер акција во продавниците на FLAIR во Гостивар и Тетово – „Плати 2 Земи 3“

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Традицијата во Гостивар продолжува-Сучење на врвката за градскиот крст

Гостиварпред 1 недела

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 1 недела

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 2 недели

Апсење ноќеска во Гостивар, пронајдени 20 пакувања хероин и кокаин

Гостиварпред 2 недели

Повреден малолетник со остар предмет во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 3 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена