Поврзи се со нас

Гостивар

Собир во чест на мавровецот г.г. Доситеј II – возобновената камбана на црквата Св.Никола Летен биеше за јубилејот

Објавено

на

Маврово денес чествуваше 115 години од раѓањето на првиот Архиепископ на Македонска Православна Црква – Охридска Архиепископија, г.г. Доситеј II.

Јубилејот беше одбележан со собир пред (потопената црква) „Св. Никола Летен“ во Маврово, каде се одржа богослужба и со биење на воозобновената камбана од потопената црква се означи годишнината. На настанот беа откриени и информативни табли во селото Маврово во чест на г.г Доситеј, кај црквата „Св. Никола Летен“, кај црквата „Св Јован Крстител“ и во близината местото каде се наоѓала родната куќа на г.г Доситеј.

За потсетување на ликот и делото на г.г Доситеј пред присутните се обрати Душко Шарески кој се осврна на мал дел од неговиот живот:

„Огромна чест за целиот мавровски крај е што ваков великан потекнува токму од нашето Маврово. Неговиот придонес е од огромно значење за македонскиот народ, православието и државата. Во негово време од темел е возобновена Црквата, со епархиите, епископатот, свештенството, црковните општини во татковината и во дијаспората, црквите и манастирите, образованието и просветата. Во 1967 била отворена Богословијата, а во 1977 година Богословскиот факултет во Скопје. Денес одбележуваме 115 години од раѓањето на мавровецот Димитрија Стојковски – г.г Доситеј, кој ни остави голем аманет, се надеваме и помладите генерации ќе продолжат со оваа традиција која сите не прави горди. Дедо Доситеј целиот свој живот го посветил на црквата и православието и низ целиот свој животен век говорел дека книгата е негова вековита работа, затоа на информативните табли на кои уште е прикажан и неговиот живот: Св. Пателејмон – с.Ниќифорово, Св. Богородица – Сандакаш с.Леуново, Св. Ѓорѓија – с.Кнежино, Св.Богородица Пречиста – Кичево, е удостоен во книга.“

г.г. Доситеј е роден во Маврово на 7 декември 1906 година, тој е возобновител и прв архиепископ Oхридски и Mакедонски на МПЦ – Охридска Архиепископија, а се смета и како наследник на Арсениј II, кој бил последен Архиепископ на укинатата Охридска Архиепископија во 1767 година. Се упокојува на 20 мај 1981 година во Скопје.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 5 дена

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена