Поврзи се со нас

Спорт

Соборен рекордот на сезоната во Евролигата

Објавено

на

Дуелот меѓу Партизан и Олимпијакос кој се одигра синоќа на кој белградскиот тим го совлада лидерот на табелата во Штарк арената во Белград, официјално го следеа 20.003 навивачи.

И тоа е нов рекорд во Евролигата по број на гледачи на еден натпревар за сезоната 2022/23.

И претходниот рекорд на сезоната го држеа „црно-белите“, но тој издржа само еден месец бидејќи беше во февруари годинава. Дуелот против Фенербахче од трибините го следеа 19.661 гледач.

Партизан го држи и рекордот во Евролигата број на навивачи на еден натпревар, против Панатинаикос во 2009 година го следеле 22.567 навивачи.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена