fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Собрани околу 1,2 милиони денари донации за семејствата на настраданите кај Ласкарци

Објавено

на

Во период од околу два месеци, колку што беше активна посебната донаторска сметка за помош на семејствата на настраданите и повредените во автобуската несреќа кај Ласкарци, собрани се околу 1,2 милиони денари. Толкав е износот којшто го донирале фирми и поединци на донаторската сметка, која ја отвори Општина Гостивар со одлука на општинскиот Совет.

На последната седница на Советот, пред два дена се изгласа одлука сметката да се затвори и собраните средства да се распределат на семејствата на загинатите и на повредените патници во автобусот.

Кобната несреќа на 13 февруари однесе шеснаесет човечки животи, а со повреди завршија над 35 патници.

Советот во февруари усвои и одлука за доделување помош од општинскиот буџет, по 30.000 денари за семејствата на настраданите и по 15.000 за повредените патници.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 9 часа

Изминатово деноноќие 518 новозаразени, во регионот на Гостивар 10 нови случаи на корона

Гостиварпред 11 час

Запустена локација во гостиварски Балиндол се претвори во уреден парк со игралиште и детски реквизити

Гостиварпред 12 часа

Му се слошило во чајџилница во Гостивар и починал

Гостиварпред 13 часа

Спасовски во Маврово-Ростуше: Само со подобри услови, полицијата ќе може да испорачува врвна безбедност

Што, како, каде?!пред 14 часа

Нова „Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Македонијапред 14 часа

УЈП ја објави најновата листа на должници

Гостиварпред 15 часа

Хелсиншки за случајот „фемицид во Гостивар“: МВР поведе постапка за полицаецот кој не реагирал на пријава за насилство

Гостиварпред 16 часа

Сојузот на Борци од Гостивар го одбележа 23 Октомври, денот на Македонската револуционерна борба

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!