Поврзи се со нас

Македонија

Собранието ги усвои законските измени за покачување на пензиите

Објавено

на

Собранието вчеравечер ги изгласа Законот за изменување и дополнување на Законот за пензиското и инвалидското осигурување и Предлог на закон за изменување на Законот за Собранието на Република Македонија

Со измените на Законот за пензиското и инвалидското осигурување се усогласува движењето на индексот на трошоците на живот во висина од 50 проценти и пораст на просечната плата, а дополнително, како дел од антикризните мерки секој пензионер три месеци по ред ќе добива и по 1000 денари.

-Со новата методологија добиваме решение каде што усогласувањето на пензиите се врши според движењето на индексот на трошоците на животот во висина од 50 проценти и порастот на просечната плата на сите вработени во државата, во висина од 50 отсто. Според ова, пензиите понатаму ќе се усогласуваат на 1 март и 1 септември, секоја година според процентот што се добива како збир на порастот на индексот на трошоците на живот во претходното полугодие, изјави Илија Николовски претседателот на Партија на пензионери.

Николовски додаде дека ова е голем успех за пензионерите бидејќи се задржува принципот на пензијата како економска категорија, а не социјална и се добива одржливо решение кое нема да зависи од власта.

Од септември 2022 година околу 330.000 пензионери ќе добијат зголемување на пензиите, што во просек ќе растат по околу 900 денари.

Законодавниот дом, едногласно го донесено и усогласувањето со износот за минимална плата на вработените во македонскиот Парламент, а скратената постапка беше поради потребата претстојната исплата на плата да биде во месец април.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 часа

(Фото) Еве што најде полицијата во ординацијата на надрилекарот во Врапчиште

Македонијапред 4 часа

Градежните фирми лани потрошиле 11,123 милијарди денари за градежни материјали и енергија

Спортпред 5 часа

Алкараз физички не издржа, Ѓоковиќ во финалето на Роланд Гарос

Гостиварпред 6 часа

Си товареле инвентар од обложувалница без да знае бизнис партнерот, приведени пет лица во Гостивар и еден во Тетово

Гостиварпред 7 часа

Од утре онлајн аплицирање за упис во средно

Гостиварпред 9 часа

Малолетник фатен со марихуана ноќеска на улица во Гостивар

Гостиварпред 10 часа

Државата има правни механизми за раскинување на концесиите за мали хидроцентрали во Маврово, порачува Еко свест

Гостиварпред 11 часа

Уапсен надрилекар во Врапчиште – Најдени апчиња, пари, медицински белешки во неговата лажна ординација

Гостиварпред 12 часа

Спортски игри за основците во Гостивар: Влечеа јаже, скокаа во вреќи, додаваа топка…

Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Kuvendi miratoi ndryshimet ligjore për rritjen e pensioneve

Објавено

на

Kuvendi mbrëmë i miratoi Ligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për sigurim pensional dhe invalidor dhe Projektligjin për ndryshimin e Ligjit për Kuvendin e Republikës së Maqedonisë

Me ndryshimet në Ligjin për sigurim pensional dhe invalidor është harmonizuar lëvizja e indeksit të kostos së jetesës në vlerë prej 50 për qind dhe rritja e pagës mesatare, ndërsa në kuadër të masave kundër krizës, secili pensionist do të marrë edhe 1000 denarë për tre muaj rresht.

-Me metodologjinë e re marrim një zgjidhje ku rregullimi i pensioneve bëhet sipas lëvizjes së indeksit të kostos së jetesës në masën 50 përqind dhe rritjes së pagës mesatare të të gjithë punonjësve në vend, në masën prej 50 përqind. Sipas kësaj, pensionet do të korrigjohen më tutje me 1 mars dhe 1 shtator, çdo vit sipas përqindjes së fituar si shuma e rritjes së indeksit të kostos së jetesës në gjashtëmujorin e kaluar, deklaroi Ilija Nikolovski, kryetar i Partisë së pensionistëve.

Nikollovski shtoi se ky është një sukses i madh për pensionistët, sepse parimi i pensionit është ruajtur si kategori ekonomike, jo sociale dhe merret një zgjidhje e qëndrueshme që nuk do të varet nga qeveria.

Nga shtatori i vitit 2022, rreth 330.000 pensionistë do të kenë rritje të pensioneve, të cilat do të rriten mesatarisht për rreth 900 denarë.

Kuvendi njëzëri miratoi harmonizimin me shumën për pagën minimale të punëtorëve në Kuvendin e Maqedonisë, ndërsa procedura e shkurtuar ishte për shkak të nevojës që pagesa e ardhshme e pagave të jetë në muajin prill.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена