Поврзи се со нас

Македонија

Собранието изгласа – недела неработен ден од 1 јануари

Објавено

на

  Собранието денеска во второ читање ги усвои законските измени за работни односи кои ја дефинираат недела како неработен ден. Тие треба да почнат да се применуваат од 1 јануари.

  Прецизирани се дејностите во кои неделниот одмор може да се замени и со друг работен ден и тие по проценките се неопходни за нормално функционирање на општеството. Измените предвидуваат за 50 проценти поголема дневница и слободен ден за тие што ќе работат во недела, а се дел од овие дејности. За 100 отсто поголема дневница и слободен ден се предвидува за оние работници кои ќе работат во несуштинските дејности, што е регулирано со Законот за трговија, за кој пратениците треба денеска да расправаат.

  Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска на собраниската седница истакна дека со овие измени, кои треба да почнат да се применуваат од 1 јануари следната година, се овозможува воспоставување баланс меѓу приватниот и семејниот живот на работниците во нашата земја. Со ова законско решение, рече, 92 проценти од работниците ќе имаат можност во недела да практикуваат семејни, но и социјални дружења и на тој начин, како што нагласи, ќе се генерира поголемо задоволство и поголема мотивираност, која, според неа, ќе доведе до зголемување на продуктивноста во компаниите и во јавните институции каде ќе работат.

  – Законското решение превидува додаток на плата од најмалку 50 проценти за секој изминат час на работа и ден на неделен одмор кој ќе се користи во следните седум дена. Би сакала да ве повикам сите во интерес на оние кои не гласаат и поддржуваат да го поддржиме ова законско решение и конечно по барањето на работниците, низ една широка и транспарентна дебата што ја правевме во МТСП на петте седници на ЕСС и во директни контакти и разговори со стопанските комори, ова законско решение да го види светлото на денот, рече Шахпаска.

  Пратеничката Ангелинка Петкова од ВМРО-ДПМНЕ смета дека законското решение е далеку од идеално и оти на него имале забелешки и синдикатите и работодавците. Ние, нагласи таа, немавме можност да го подобриме низ амандманска расправа, затоа што амандманите кои пратеничката група ги поднела не биле ставени на разгледување од причини, како што посочи, познати на претседателот на Собранието.

  – На тој начин како пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата не ни беше овозможено да влијаеме на подобрување на ова законско решение. Затоа, како ќе влијаат овие измени врз работниците, врз компаниите со неговата примена од 1 јануари следната година одговорноста ќе ја оставиме да биде само на власта, рече Петкова.

  Согласно усвоените законски измени, работодавците кои ќе го прекршат законот ќе се соочат со забрана за работа од 15 дена и прекршочна пријава. Доколку работодавецот го повтори истиот прекршок во рок од една година, забраната за работа ќе биде 30 дена. Во периодите на забрана за работа, работодавецот ќе има обврска на работниците да им исплаќа надоместок на плата во висина на платата исплатена претходниот месец и притоа, не смее да го намали бројот на вработените.

  Законот помина на владина седница на 8 јуни годинава. Од Владата тогаш посочија дека со ова се врши усогласување на приватниот и професионалниот живот на работниците. Тоа, рекоа, ќе резултира со поголемо задоволство на работниците и зголемена мотивираност во работењето, што понатаму ќе придонесе за поголема продуктивност, подобри економските резултати на работодавците, а со тоа и на работниците. Синдикатите и тогаш и сега бараат поголеми заштитни механизми. Работодавачите сметаат дека решението е добар компромис, до кој се дошло по подолги разговори меѓу социјалните партнери.

  Пред официјалниот почеток на кампањата за локалните избори што се одржаа на 17 октомври, пратениците не успеаја да ги донесат измените на Законот за работни односи со кои недела требаше да се прогласи за неработен ден за повеќето дејности. Тие, требаше да бидат донесени порано и да почнат да се применуваат од 1 октомври, но, заглавија на второ читање на собраниската Комисија за труд и социјална политика, на која требаше да има амандманска расправа, а на неодредено време беше одложена и пленарната седница на чиј дневен ред беше ова законско решение.

  На законски измени за воведување на недела како ден за одмор работеше и Министерството за економија. Тоа ги изготви измените на Законот за трговија со кои се регулира ова прашање во делот на работата на несуштинските дејности. Пратениците по паузата што ја даде претседателот на Собранието Талат Џафери ќе продолжат со работа по седница на чиј дневен ред е токму овој закон. За времето во кое ќе се одржи оваа седница, рече Џафери, пратениците ќе бидат дополнително известени.

  Собранието денеска на 57-та седница ја усвои и Одлуката за испраќање припадници на Армијата на Република Северна Македонија за учество во меѓународната операција на Европската Унија „АЛТЕА“, во Босна и Херцеговина.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 42 минути

  Во Гостивар пронајдена малолетничка која побегнала од Домот за деца без родители

  Здравје и убавинапред 2 часа

  Го намалува крвниот притисок, го штити срцето – овошје кое според Хомер е дар од боговите

  Вестипред 2 часа

  Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

  Гостиварпред 15 часа

  Во Гостивар повеќето хоспитализирани ковид пациенти се вакцинирани

  Македонијапред 16 часа

  Ковид биланс: 2.341 новозаразен, 21 починат, оздравеле 1.470

  Вестипред 19 часа

  Во Србија рекорд – 19.901 коронавирус случај

  Гостиварпред 20 часа

  10 годишно дете е најмладиот пациент на инфективно во Гостивар

  Гостиварпред 21 час

  Во Гостивар и Тетово за три часа откриени 19 брзи возачи на комбиња, автобуси и камиони

  Гостиварпред 22 часа

  Приведен гостиварец кој одзел клуч од возило

  Македонијапред 23 часа

  Почина познатиот композитор и диригент Александар Џамбазов

  Вестипред 23 часа

  Цените на нафтата растат поради тензиите во Европа и на Блискиот Исток

  Технологијапред 24 часа

  Пазарот на криптовалути во надолна линија – Инвеститорите трпат загуби

  Гостиварпред 1 ден

  Фатени две лица од Гостивар кои краделе во угостителски локали и објект на Железници

  Македонијапред 2 недели

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Гостиварпред 7 дена

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Македонијапред 2 недели

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Гостиварпред 2 недели

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 5 дена

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 1 недела

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Вестипред 1 недела

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 2 недели

  Под истрага 52 годишник од Гостивар фатен со 4,5 кг. хероин

  Гостиварпред 7 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 7 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 3 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 9 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 12 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена