fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Собранието изгласа одложување на Пописот 2021

Објавено

на

Собранието вчеравечер изгласа одложување на пописот на населението и домаќинствата. Наместо во април, попишувањето ќе се врши од 5 до 30 септември. Дотогаш ќе трае  самопопишување на дијаспоратата. Одложени се и локалните избори за крајот на октомври.

Измените и дополнувањата на Законот за попис ги поддржаа 95 пратеници, додека 12 гласаа против. Во гласањето по Бадентер, 26 пратеници од заедниците гласаа „за“, а 12 против.

Парламентот практично го официјализираше договорот што го постигнаа лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Заев и Мицкоски. Поддршка дадоа останатите партии, со исклучок на Алијанса за Албанците и Алтернатива.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!