Поврзи се со нас

Македонија

Сојуз на синдикати: Се‘ поскапе, само платите останаа непокачени

Објавено

на

Сојузот на синдикати на Македонија излезе со реакција за низата поскапувања и неисполнувањето на барањето за покачување на минималната плата.

„Бидејќи никој не се јави, одважи и ја изгласа иницијативата на ССМ за минималната плата на работникот да изнесува 60% од просечната или 18.000 ден и усогласување и пораст на сите останати плати на работниците и да важи од 1 јануари 2022 година согласно порастот на сите животни трошоци: цените во продавниците,маркетите, пазарите, стујата,парното и се останато… ИМ ,,ЗАБЛАГОДАРУВАМЕ” НА СИТЕ ПОЛИТИЧКИ ПАРТИИ И НЕНАРОДНИТЕ ПРАТЕНИЦИ ШТО ДОЗВОЛИЈА И ОСТАВИЈА СЕ ДА СЕ ЗГОЛЕМИ ПРЕД НОВА ГОДИНА, ОСВЕН МИНИМАЛНАТА ПЛАТА И СИТЕ ОСТАНАТИ ПЛАТИ НА РАБОТНИЦИТЕ!!! Ова покажува колку работникот е маргинилизиран и небитен за политичарите и ненародните избраници пратеници! ПА ЗАТОА ДОЈДЕ ВРЕМЕ ВРЕДНАТА РАБОТНИЧКА РАКА ДА СТАНЕ СТИСНАТА ТУПАНИЦА ВО БОРБАТА ЗА ЕГЗИСТЕНЦИЈА!“, стои во реакцијата.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 8 часа

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 8 часа

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 10 часа

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 10 часа

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 13 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 14 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 15 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 17 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 18 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 20 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 1 ден

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 2 дена

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 6 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 5 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Maqedoni

Unioni i sindikatave: Gjithçka u shtrenjtua, vetëm rrogat mbetën të pa rritura

Објавено

на

Unioni i Sindikatave të Maqedonisë ka reaguar ndaj serisë së rritjeve të çmimeve dhe mospërmbushjes së kërkesës për ngritjen e pagës minimale.

“Pasi askush nuk u paraqit, mbaroi së vlejturi dhe e votuan iniciativën e USM për pagën minimale të punëtorit të jetë 60% nga rroga mesatarw ose 18.000 den dhe harmonizimi dhe rritja e të gjitha pagave të tjera të punëtorëve dhe të vlejë prej 1 Janarit 2022 në përputhje me rritjen e të gjitha harxhimeve për jetë: çmimet në shitoret, marketet, tregjet, rrymën, nxemjen, dhe gjithçka tjetër… JU “FALEMNDEROJMË” TË GJITHA PARTIVE POLITIKE DHE DEPUTETËVE JOKOMBËTARË QË LEJUAN DHE LËNË QË GJITHÇKA TË RRITET PARA VITIT TË RI PËRVEÇ PAGËS MINIMALE DHE TË GJITHË PAGAVE TË TJERA TË PUNËTORËVE!!! Kjo tregon se sa punëtori është i margjinalizuar dhe i parëndësishëm për politikanët dhe deputetët e përzgjedhur jokombëtarë! DHE PRANDAJ ERDHI KOHA DORA PUNËTORE E PUNËTORIT TË BËHET GRUSHT I SHTRËNGUAR NË BETEJËN PËR EKZISTENCË!”, qëndron në reagimin.

Популарно изминативе 100 дена