Поврзи се со нас

Гостивар

Сокачето кај старо Кино во Гостивар да стане уличка на кафетерии и дуќани, без автомобили

Објавено

на

  Уличката кај старото Кино, во самиот центар на градот, дискретна и мала, а многу позната по некогашното кино, најверојатно повторно ќе го врати епитетот мирно катче за шетање, средби со пријатели и релаксирање.

  Општина Гостивар во плановите има зацртано оваа улица да биде забранета за сообраќај, исполнета со дуќани и кафетерии кои ќе пулсираат во духот на Гостивар.

  „Оваа година планираме да ја уредиме уличката кај старото Кино, да биде уличка која потсетува на старите времиња, по која нема да се движат автомобили. Да биде улица на кафетерии, дуќани, уредена со специјални камења, убави светла, места за седење и слично. Сетоа тоа е во склоп на она што ќе продолжи да се реализира во 2023-та година, односно уредување на плоштадот, со што центарот на Гостивар ќе добие сосема нов изглед“, вели градоначалникот Арбен Таравари.

  Споменатата улица во Гостивар, во далечната 1978 година.

  Киното е еден сегмент на социјалниот и културен живот од гостиварското минато.  Гостивар имал и традиција на корзо, коешто се протегало од плоштадот до Саат кулата, рута по која гостиварци се шетале со „фишек“ сончоглед или семки.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 4 часа

  Чествување на Богојавление во Ростуше и на Радика

  Гостиварпред 10 часа

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 13 часа

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Гостиварпред 13 часа

  Следува влажен и студен бран со снег и голомразица

  Вестипред 14 часа

  Учениците на продолжен распуст, УНИЦЕФ повика затворањето на училиштата да биде привремена мерка

  Вестипред 15 часа

  Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи

  Македонијапред 16 часа

  Најстудено во Маврови Анови, најмногу снег на Попова Шапка

  Вестипред 16 часа

  Православните верници слават Водици, голем христијански празник

  Гостиварпред 1 ден

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Македонијапред 1 ден

  Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во земјава

  Вестипред 1 ден

  Ковид-19: Рекорди во Србија, Словенија и во Хрватска, лоша епидемиолошка состојба и во останатиот дел од регионот

  Гостиварпред 1 ден

  Пазарен ден во Гостивар: Богата понуда, малку купувачи-јануари го тенчи семејниот буџет

  Вестипред 1 ден

  За влез во Шведска повеќе не е неопходен негативен ПЦР тест

  Македонијапред 1 недела

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 1 недела

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 1 недела

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Вестипред 7 дена

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Гостиварпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Гостивар, Бадник 2022 година

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 1 недела

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 7 дена

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 13 часа

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 6 дена

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 10 часа

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена