Поврзи се со нас

Занимливости

„Сомнио“, идната најголема јахта на светот

Објавено

на

  „Сомнио“, ќе биде (идната) најголема јахта на светот кога ќе биде завршена – во 2024 година, но и прва јахта за живеење со станови. „Сомнио“, на латински значи „сон“, бродот е дизајниран од компаниите „Тилберг Дизајн“ од Шведска и „Винч Дизајн“ од Велика Британијa.  што создале резиденции и заеднички простории, исполнети со различни погодности.

  Со своите импресивни 220 метри должина, овој огромен брод тежок 33.500 тони ќе содржи колекција од 39 луксузни апартмани. Норвешкиот дизајнер и бродоградител VARD ќе ја гради јахтата, а оваа супер луксузна јахта ќе чини околу неверојатни 600 милиони долари.

  Огромната идна најголема јахта на светот ќе биде опремена со 39 апартмани на шест ката, како и ресторани, барови и клуб на плажата на бродот.

  Супер – лебдечкиот дом за супер – богатите нуди станбени единици до ултра-богатите со цени што се движат од 11,2 милиони долари и нагоре кои се совршено опремени за живот на отворено море што досега можеа само да се замислат. Исто така, процесот на купување стан е „само по препорака“.

  Идентитетот на сопственикот ќе се чува во тајност, а оние што ќе станат сопственици на становите со седум ѕвезди ќе имаат свој простор направен според посебни желби и потреби.

  Секој од 39-те апартмани ќе има пристап до теретана, библиотека и има бројни простории за внатрешни и надворешни активности  односно за пешачење, уживање и рекреација

  Исто така, сите сопственици на апартмани на оваа јахта ќе имаат пристап до спектакуларна визба за вино со доволно простор за 10.000 шишиња, просторија за дегустација, ресторани и барови, како и клуб на плажа каде ќе имаат пристап до се за да уживаат во водата.

  Не само што богатите жители на овој брод ќе можат да уживаат во супериорните удобности покрај услугата со седум ѕвезди, туку тие ќе ги посетат и најдобрите пристаништа во светот, како што се Средоземното море, Јужен Пацифик, Антарктикот и Њујорк.

  Исто така, земена е предвид грижата за здравјето на идните станари на луксузни станови, особено во светло на пандемијата, а тимот дизајнери нагласува дека „медицинската нега ќе биде во највисок ранг“.

  Сомнио ќе биде единствената суперјахта за домување во светот и таа е дизајнирана да ги почитува стандардите кои ќе ги задоволат различните потреби и околности на сите сопственици.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Што, како, каде?!пред 27 минути

  Монтенегро маркети со нова неделна акција со супер ниски цени

  Гостиварпред 2 часа

  Одлука за старт на постапка за концесионерство за Аква Парк во Гостивар

  Вестипред 2 часа

  Српски Телеком основа компанија во земјава

  Македонијапред 3 часа

  ССМ апелира да се реши статусот на околу 4700 наставници и стручни соработници

  Што, како, каде?!пред 3 часа

  Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра маркети

  Гостиварпред 4 часа

  Бигорски ќе го одбележи Илинден со Света литургија и Молитва за татковината

  Што, како, каде?!пред 4 часа

  50 % попуст на сите прегледи во Систина Офталмологија Тетово и Гостивар

  Гостиварпред 5 часа

  Расте бројот: 74 нови случаи на коронавирус, 7 во Гостивар

  Гостиварпред 6 часа

  Нападнат фудбалер на улица во Гостивар

  Македонијапред 6 часа

  МТСП: Стечајните работници кои ги исполнуваат условите за надомест со новиот Закон да се пријават во АВРСМ

  Музикапред 7 часа

  DJ METTO, Superhiks, Dina Jashari и Stoned Hedge вечерва на The Park Festival во Гостивар

  Занимливостипред 8 часа

  Најскапата порција помфрит во светот чини 200 долари

  Вестипред 8 часа

  „Отворен Балкан“ – една економија, без царини, без задржувања на границите и со сто проценти слободна трговија

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ: Нова месечна акција со БОНУС поени (16.07.21 – 15.08.21)

  Гостиварпред 2 недели

  Почна официјалниот дел од Галичка свадба 2021, следете го преносот во живо

  Македонијапред 2 недели

  Изгласан Законот за изградба на автопатите Тетово – Гостивар, Струга – Ќафасан и Прилеп – Битола (ПВТ)

  Гостиварпред 2 недели

  Претреси и апсења на дилери на дрога во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар лишена од слобода девојка кај која е најден кокаин

  Македонијапред 2 недели

  Отворен привремениот граничен премин Стрезимир – Рестилица

  Гостиварпред 2 недели

  КОНКУРС за поезија од млади автори

  Гостиварпред 1 недела

  Mаж физички нападнал вработена во Службата за брза помош во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Приведен 18 годишник од гостиварско, се сомничи за обљуба на малолетна роднина

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварец ја малтретирал неподвижната сопруга и ја оставал без лекови и храна

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварската полиција одзеде 5 патнички моторни возила заради бучавост

  Еден ден со..пред 6 дена

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 3 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 6 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 6 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 10 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 12 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!