Поврзи се со нас

Македонија

СОНК: Да се преиспита одлуката за настава со физичко присуство

Објавено

на

„Во време на висок процент на заразени, зима и минусни температури, не сме сигурни дека Владата донесе исправна Одлука за начинот на одржување на наставата во второто полугодие. Отворените прозорци во училницата нема да го спречат ширењето на вирусот. Влада, МОН, преиспитајте ја одлуката додека не е доцна!“, реагира Самостојниот синдикат за образование и наука утрово преку фејсбук.

Владата на вчерашната седница донесе одлука второто полугодие да започне на 1-ви февруари со физичко присуство и согласно протоколите за заштита од коронавирус.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

SONK: Të rishqyrtohet vendimi për mësim me prezencë fizike

Објавено

на

“Në një kohë të përqindjes së lartë të të infektuarve, dimrit dhe temperaturave minus, nuk jemi të sigurt se qeveria ka marrë vendimin e duhur se si do të mbahet mësimi në gjysëmvjetorin e dytë. Dritaret e hapura të klasës nuk do të parandalojnë përhapjen e virusit. Qeveri, MASH, rishqyrtoni vendimin derisa nuk është vonë!”, ka reaguar mëngjesin e sotëm përmes Facebookut Sindikata e Pavarur për Arsimin dhe Shkencën.

Qeveria në seancën e djeshme vendosi që më 1 shkurt të fillojë gjysëmvjetori i dytë me prezencë fizike dhe në përputhje me protokollet për mbrojtjen nga koronavirusi.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена