Поврзи се со нас

Македонија

СОНК и МОН усогласуваат ставови, договор се‘ уште нема

Објавено

на

По денешната нова рунда преговори меѓу СОНК и МОН, не е постигнат конечен договор и виси прашањето дали штрајкот во училиштата повторно ќе се активира.

Двете страни по средбата изјавија дека сепак ставовите се усогласуваат, без да дадат повеќе детали.

„Усогласивме генерално некои ставови во однос на колективните договори, но не до крај испрецизирани. Околу зголемувањето на платите имаше дополнително наши предлози, како и до кој процент да се зголемат, со што повторно се враќаме во Министерството за финансии кое треба да изврши проценка до каде е буџетот. Дали штрајкот ќе биде повторно активиран ќе зависи од резултатите од преговорите и од препораките што ќе ги даде посредувачот.“, изјави претседателот на СОНК, Јаким Неделков.

Министерот за образование Јетон Шаќири излезе со став дека прекин на настава не треба да има, а отворените прашања да се решаваат со разговори.

„Можеби во наредниот период ќе имаме потреба од други разговори, но да нема прекин на наставата. Ставовите се доближуваат, во другиот дел се наоѓаат решенија. Побарав разбирање од СОНК и наставниците затоа што имавме добра волја за решение“, рече Шаќири

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 2 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Долга традиција на незаменлив вкус, „Ла Шишко“ со нов локал во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Гостиварпред 3 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 2 дена

Денес се слави Петровден

Рецептипред 3 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец пријавил уцена со фотографија на малолетната ќерка на социјални мрежи

Гостиварпред 3 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Вознемирувачки случај во гостиварско-Татко си ги нападнал ќерката и синот

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена