Поврзи се со нас

Македонија

СОНК: Нацрт законот за плати е дискриминирачки и ги загрозува работничките права

Објавено

на

Нацрт законот за плати во јавниот сектор е дискриминирачки и противуставен. Не само што го ограничува учеството на синдикатите во носењето на одлуките на Владата, воедно, ја елиминира можноста за уредување на платите и надоместоците со колективните договори, реагираат од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК). Бараат повлекување на нацрт верзијата и средба со предлагачот –  Министерството за информатичко општество и администрација.

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков  денеска на прес-конференција ги изнесе заклучоците на СОНК дека нацрт законот дека е спротивен на Уставот и ги загрозува работничките права.

-Утврдувањето на исплатата на дополнителната компонента на плата и надоместоци на плата ќе биде обезбедена и ќе се исплаќа доколку буџетот обезбеди средства, дали тоа значи дека ако ние работиме затоа што е предвидено со закон, во еден момент некој оцени дека во буџетот нема средства, претпоставувам тоа е министерот за финансии и министерот на ресорот, тогаш тоа ние што сме го работеле нема да се исплати?!.Дефинитивно, спротивно на уставните одредби. Платите и надоместоците на плати може да бидат ограничени и намалени под услови утврдени со овој закон, исто така, ако се направи проценка дека буџетот нема средства или дека приоритетите на државите се некои други дејности тогаш платите можат да бидат намалени, тоа значи дека тука работниците ќе немаат никакво влијание, синикатите ќе немаат никакво влијание, оцени претседателот на СОНК.

Според него, фактот дека методологијата за анализи на работните места се уредува со уредба на Влада повторно ги загрозува социјалниот дијалог и партнерството.

-Немаме никакви можности за правење корекции, никој нема ниту да не праша ниту да не консултира. Вредноста на бодот по предлог на Владата го утврдува Собранието, повторно немаме тука никакво влијание, колективните ќе немаат никаква важност, висината на платата ќе зависи и мора да биде во согласност со коефициент на максимален износ на плати, а врз основа на стратешки утврдени приоритети, еве можеби дејноста детска заштита нема да биде стратешки приоритет на државата и тоа значи дека според проценката на државата во оваа дејност воопшто нема да се зголеми платата, а може и ќе се намали, појасни Неделков.

Рече дека доколку предлог законот помине, во тој случај за одреден временски период би се изедначиле најниските плати со највисоките.

-Со оваа методологија со секое зголемување на минималната плата ќе се корегираат платите во јавниот сектор каде минималната плата ќе биде основица за пресметка на плата што е добро и на неа ќе се додадат бодови по работно место, или со други зборови тоа би значело дека линеарно би се зголемиле платите во јавниот сектор. Тоа значи дека од најниската работна позиција со најмлаку сложеност на работно место до највисоката позиција со најмногу сложеност ќе имаат лиенарно зголемување. Доколку овој закон помине тогаш за одреден временски период би се изедначиле платите на најниските работни места со највисоките според сложеност. Никаде во светот немаме линеарно зголемуваење од оваа причина, секогаш е процентуално, посочи тој.

Доколку не остварат средба со МИОА , како што рече, СОНК ќе преземе активности со цел да го изрази незадоволството.

-Ако без исклучок сите синдикати дадоа негативна реакција, тогаш мора да се смени нешто. Јас сум убеден дека до толку не заминала работата да еднострано централистички се делува со носење на предлог закони и тоа да поминува, тогаш тоа е многу лошо и за демократските односи во нашата држава, и сето тоа сигурно лошо и ќе го протолкува меѓународната заедница пред се, меѓутоа и нашите синикалнио пријатели каде ние членуваме, а тоа се европската и светската конфедерација, порача Неделков.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 22 минути

Во Гостивар приведувања заради семејно насилство и марихуана

Гостиварпред 2 часа

Околу 160 возачи во Гостивар казнети лани оти не пропуштале пешаци

Гостиварпред 3 часа

Лишен од слобода маж, за еден месец извршил 5 кражби во куќи во Гостивар

Вестипред 5 часа

Астероид синоќа мина близу Земјата

Македонијапред 6 часа

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 7 часа

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 17 часа

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Занимливостипред 18 часа

Јадрото на Земјата речиси и не се врти

Гостиварпред 21 час

„Ласкарци“ – Тензично на рочиштето за супервештачење, дофрлања и приговори

Македонијапред 21 час

Најавена реконструкција на сите споменици од НОБ

Македонијапред 23 часа

ДСР со реакција: Дали некој од Владата го посетил претепаниот Ром, Ерсој?

Македонијапред 24 часа

Алијансата за Албанците утре ќе го формира тимот за преговори за влез во Владата

Гостиварпред 1 ден

Во Гостивар презентирани можности за културни проекти финансирани од ЕУ

Занимливостипред 5 дена

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 1 недела

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 6 часа

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Што, како, каде?!пред 2 недели

Супер акција во продавниците на FLAIR во Гостивар и Тетово – „Плати 2 Земи 3“

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Традицијата во Гостивар продолжува-Сучење на врвката за градскиот крст

Гостиварпред 1 недела

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 1 недела

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 2 недели

Повреден малолетник со остар предмет во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Апсење ноќеска во Гостивар, пронајдени 20 пакувања хероин и кокаин

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 3 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена