Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар од сообраќај исклучени 70 возачи и 47 возила

Во текот на јануари годинава, полициските службеници од Одделението за внатрешни работи Гостивар, на поширокото гостиварско подрачје откриле и санкционирале вкупно 250 сообраќајни прекршоци.

СВР информира дека поради констатирани различни видови прекршоци, согласно Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата и Законот за возила, од сообраќај биле исклучени 47 возила. Најмногу од исклучените возила, 28, имале истечена регистрација, кај 17 била утврдена техничка неисправност, претежно на сопирачките, а кај 2 неадекватен товар.

Минатиот месец од сообраќај биле исклучени и 70 возачи, од кои 41 кои управувале без возачка дозвола, 15 под дејство на алкохол, 12 возачи-почетници и 2 со важечка забрана за управување.

„Откриените сообраќајни прекршоци во јануари,  заокружени се со 102 прекршочни и 57 мандатни плaтни налози, додека времено биле одземени 24 возачки дозволи и биле организирани 15 сообраќајни поуки за возачи или пешаци-прекршители.“, стои во соопштението од полицијата.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!