Поврзи се со нас

Гостивар

Сообраќајците во Гостивар „изгореа“ скоро 400 пешаци и 117 возачи од јануари до октомври

Објавено

на

Во изминатите десет месеци од годинава на подрачјето на СВР Тетово вкупно се изречени 908 мерки за недавање предност, односно за непропуштање на пешаци, најчесто на обележани пешачки премини или на други места. Од нив на тетовско подрачје 791, а на гостиварско 117.

На сите возачи-прекршители изготвени им се соодветни поднесоци и зависно од видот и карактерот на прекршокот ќе се соочат со парични глоби од 150 до 250 евра во денарска противвредност, извести полицијата.

Во истиот период мерки им биле изречени и на 775 пешаци (Тетово-377 и Гостивар-398), претежно за преминување на улиците надвор од обележани пешачки премини или за непочитување на светлосна сообраќајна сигнализација.

И ним им се изготвени поднесоци, а паричните глоби за ваквите прекршоци предвидени во Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата се движат од 30 до 50 евра во денарска противвредност, со напомена дека дел од пешаците биле повикани и на таканаречена сообраќајна поука.

Секторот за внатрешни работи Тетово со апел до возачите секогаш и секаде да им даваат првенство на пешаците, а тие,пак, да се придржуваат на сообраќајните правила и прописи и да не ги преминуваат улиците каде ќе стигнат, но и да не се движат по коловоз. На тој начин и едните и другите ќе придонесат за поголема безбедност на пешаците и за намалување на бројот на сообраќајни несреќи со повредени или загинати.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Верувале или не ?!пред 8 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 11 часа

Рок до 5 декември за супервештачењето за несреќата кај Ласкарци

Гостиварпред 11 часа

Во Гостивар уапсени две лица и спроведени во затвор

Македонијапред 12 часа

Катастарските услуги поскапени во просек за 25 до 30 % и се на реално ниво, вели Тунџев

Спортпред 13 часа

Натпреварите од СП во Катар од денес во нови термини

Гостиварпред 14 часа

Мајка од Гостивар ја пријавила ќерката за исчезната

Македонијапред 15 часа

Почина неврохирургот Д-р Јовица Угриновски

Гостиварпред 15 часа

Пожарникарите локализираа пожар во куќа во Гостивар

Македонијапред 16 часа

Претседателката на судски совет Црвенковска си поднесе неотповиклива оставка

Македонијапред 18 часа

МОН: Дел од новите учебници за основно испорачани, родителите да не се трошат за копирање

Македонијапред 19 часа

Месна индустрија: Ако се укинат давачките на увозните суровини поевтинување на производите за над 10%

Македонијапред 1 ден

Исплата на ноемвриските пензии од утре

Вестипред 1 ден

Наставниците биле под поголем стрес отколку здравствените работници за време на пандемијата

Гостиварпред 3 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 7 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 3 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 6 дена

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Што, како, каде?!пред 2 недели

„ЈК Травел“ и „СН финансии“ од сега достапни и во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Пронајден хероин кај лице од гостиварско

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена