fbpx
Поврзи се со нас

Гостиарски

Сообраќајна (не)култура

Објавено

на

  Метеж низ улиците, заобиколување на сообраќајните прописи, паркирање кому каде ќе му текне, пешаци кои претрчуваат на другата страна без воопшто да внимаваат на пешачките премини, нетрпеливи возачи кои упорно свират…Ова е секојдневна глетка во Гостивар. Непочитувањето на законските правила во сообраќајот создава хаос, а сообраќајната култура многу повеќе е некултура.

  Со тоа ќе се сложат повеќето граѓани, но секој ја брани својата страна, зависно кој тип учесник е во сообраќајот. Пешаците коментираат дека премините предвидени за нив не се добро обележани, а возачите ретко им даваат предност. Возачите пак, велат улиците се тесни, сообраќајот не се регулира, другите не внимаваат доволно. Полицијата контролира и санкционира, но има ли подобрување на состојбите?

  Брзото возење број еден прекршок

  Неприлагодената брзина е најчеста причина за сообраќајќи на подрачјето на Гостивар, особено за оние со потешки последици.

  Брзите возачи создаваат најмногу проблеми низ улиците и патиштата. Неприлагодената брзина е најчеста причина за сообраќајќи, особено за оние со потешки последици. Полицијата потврдува дека на подрачјето на Гостивар брзото возење е прекршок број еден. По него следува возење без дозвола.

  „Најчести прекршоци што ги чинат возачите на гостиварското подрачје се неприлагодена брзина според условите на патот, односно пребрзо возење и управување без положен возачи испит и валидна дозвола за тоа. Ова се податоци кои се однесуваат не само за годинава, туку и години наназад. Тие впрочем се издвојуваат и како најзастапени меѓу причините за случените сообраќајни несреќи, посебно неприлагодената брзина.“, информира портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски.

  Како сообраќајни „црни точки“ на гостиварското подрачје полицијата ги нотира  магистралниот пат Гостивар-Кичево, на и во близина на Новоселскиот мост, каде последните неколку години има несреќи со загинати лица, но и гостиварскиот дел од автопатот Гостивар-Тетово-Скопје, на кој се забележани повеќе излетувања од коловоз и несреќи предизвикани од животни, а како сообраќајно ризична  минатата година се среќава и улицата „101“.

  Инаку, од почетокот на годинава на поширокото гостиварско подрачје вкупно откриени и санкционирани биле скоро 400 пречекорувања на максимално дозволената брзина, а најголем број од возачите пречекорувале за 30 до 50 километри на час повеќе од пропишаното. Согласно Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, за овој вид  прекршок казните се движат од 45 до 400 евра. За екстремно брзите возачи, покрај паричната глоба, предвидено е и времено одземање на нивните возачки дозволи од три месеци до една година.

  Пешаците не се цвеќе за мирисање

  Не погледнуваат ни лево, ни десно, и преминуваат улица без пешачки, во среде гужва и во налет на автомобили од сите страни. Со тоа се доведуваат во опасност себе си, но и останатите учесници во сообраќајот. Дека пешаците не се „цвеќе за мирисање“ покажува и статистиката на СВР, според која минатиот и овој месец на гостиварското подрачје изречени се вкупно 66 мерки за непрописно однесување на пешаци во сообраќајот, претежно за преминување на улиците надвор од обележани пешачки премини и невнимателно задржување на коловоз.

  Во минатиот и овој месец на гостиварското подрачје изречени се вкупно 66 мерки за непрописно однесување на пешаците, најповеќе за преминување на улиците надвор од обележани пешачки премин.

  Изминатиот период сообраќајната полиција во Гостивар стави акцент на контролите околу пешаците, како и колку возачите ги почитуваат правилата на пропуштање. Казни летаат, но ќе донесат ли тие малку повеќе совест во сообраќајното однесување, останува да се види.

  Апелите остануваат исти за доброто на сите

  Секторот за внатрешни работи Тетово постојано ги повторува апелите до возачите да не возат пребрзо и посебно без положен возачки испит, зашто на тој начин најдиректно ја доведуваат во прашање сопствената и безбедноста на другите учесници во сообраќајот. На пешаците им укажува да бидат максимално внимателни.

  „На возачите им се советува, исто така, навреме да ја проверуваат техничката исправност на возилата, да не седнуваат зад волан под дејство на алкохол, изморени и без потребната опрема и секогаш да им даваат предност на пешаците, но и да се однесуваат максимално одговорно кон другите учесници во сообраќајот, мотоциклисти, велосипедисти и така натаму. До пешаците апелираме на внимателност, посебно кога се движат по улици или патишта на кои нема обликувани тротоари, но и како и каде ги преминуваат улиците без обележани пешачки премини. Со тоа сите ќе придонесат за вкупната сообраќајна безбедност, не само на гостиварското, туку и на поширокото подрачје.“, нагласува СВР.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 3 часа

  Истражувања: Парите може да купат поквалитетен живот, но не и среќа

  Спортпред 4 часа

  Финале во Лигата на шампионите: Реал или Ливерпул, Анџелоти или Клоп?

  Македонијапред 8 часа

  ЗНМ и ССНМ бараат посебно одделение во ОЈО за заштита на новинарите

  Македонијапред 10 часа

  Внимателност заради силното невреме и можни опасни порои викендов, апел од ЦУК

  Гостиварпред 11 часа

  Генерацијата ‘68/‘72 од гимназијата во Гостивар прослави половина век од матура

  Македонијапред 12 часа

  Наталитетот зголемен во земјава, но природниот прираст и натаму негативен

  Спортпред 13 часа

  Во Леуново за првпат во Македонија ќе се одржи трка на терен со пречки „Leunovo OCR“

  Македонијапред 15 часа

  Можно е поскапување на струјата за 10% од јули

  Гостиварпред 1 ден

  Гостиварец пријавил дека бил нападнат во фабрика од колега

  Гостиварпред 1 ден

  Ковачевски: Патот Маврови Анови-Жировница е највредниот инфраструктурен зафат во општината Маврово Ростуше

  Македонијапред 1 ден

  Црвенковски: Потпишувањето Договор за пријателство со Бугарија со таква содржина беше голема грешка

  Гостиварпред 1 ден

  Врачени признанија за особен придонес во работата на ХЕС „Маврово“

  Гостиварпред 1 ден

  Пријавена кражба на автомобил паркиран на улица во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Гостиварпред 2 недели

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 2 недели

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 1 недела

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Гостиварпред 1 недела

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 2 недели

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 1 недела

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Вестипред 2 недели

  Влезниците за КК Гостивар – МЗТ Скопје пуштени во продажба, по иницијатива на поддржувачи на КК Гостивар

  Животпред 1 недела

  ИНТЕРВЈУ со Д-р Виолета Зафировска Николовска, специјалист по семејна медицина

  Гостиварпред 2 недели

  Жена физички нападнала три жени во бутик во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 недели

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 3 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 2 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена