Поврзи се со нас

Македонија

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози

Објавено

на

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Виадукт Трејд известува дека од 24.08.2021 година во период од 10:00 до 16:00 часот, ќе важи времена измена на режимот на сообраќај во времетрање од 45-60 дена, со комплетно затворање на делницата при изведување на грaдежни активности – асфалтирање на Регионален пат Р1202, делница Маврови Анови – Жировница (од браната).

На патниот правец А2 Кичево – Охрид, поради градежни работи на повеќе делници, сообраќајот се одвива со девијации. Поставена е соодветна сообраќајна сигнализација и затоа препорачуваме строго почитување на истата и прилагодена брзина на движење.

Од 28.09.2020 г. ГД Гранит започна со изведба на рехабилитација на регионалниот пат Р1303, секција Кичево – Македонски Брод, во вкупна должина од 26 км. Рокот за завршување на објектот е 31.07.2021 година. Ќе се изведуваат делница по делница во должина од 1 км. Сообраќајот при изведување на работите ќе се одвива по една сообраќајна лента, и ќе се регулира со пропуштање на возила координирано со знаменца.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Komunikacioni në rrugët shtetërore zhvillohet pa ndalesa nëpër rrugë të thata

Објавено

на

Intenziteti i komunikacionit në drejtimet rrugore jashtë rretheve të qyteteve është mesatar. Në kalimet kufitare nga ana maqedonase, nuk ka ndalesa më të gjata për hyrje dhe dalje nga shteti.

AMSM rekomandon shpejtësi të përshtatur të lëvizjes, respektim të sinjalizimit të vendosur të komunikacionit dhe drejtim i kujdesshëm me automjetet, veçanërisht në rrugët nëpër luginat, luginat lumore dhe grykat, ku ka mundësi nga paraqitja e rrëshqitjes së dheut. Kjo veçanërisht ju referohet seksioneve Katllanovë-Veles, Mavrovë-Dibër-Strugë, Vinicë-Berovë dhe Koçan-Dellçevë.

Viadukt Trejd njofton se nga 24.08.2021 në periudhën nga ora 10:00 deri në ora 16:00, do të vlejë ndryshim kohor i regjimit të komunikacionit në kohëzgjatje prej 45-60 ditë, me mbyllje të plotë të seksionit gjatë zhvillimit të aktiviteteve ndërtimore – asfaltim të Rrugës rajonale P1202, seksioni Mavrovi Anovi-Zhirovnicë (prej branës)

Në drejtimin rrugor A2 Kërçovë-Ohër, për shkak të aktiviteteve ndërtimore në më shumë seksione, komunikacioni do të zhvillohet me devijime. Është i vendosur sinjalizimi i veçantë i komunikacionit dhe prandaj rekomandojmë respektim të rreptë të së njëjtës dhe shpejtësi të përshtatur të lëvizjes.

Nga 28.09.2020 g. GD Granit filloi me performancë rehabilitimi të rrugës rajonale P1303, seksioni Kërçovë-Makedonski Brod, me gjatësi të përgjithshme prej 26 km. Afati për mbarimin e objektit është 31.07.2021. Do të zhvillohen seksion pas seksioni në gjatësi prej 1km. Komunikacioni gjatë zhvillimit të punëve do të realizohet me një lentë trafiku, dhe do të rregullohet me lëshimin e veturave në mënyrë të koordinuar me flamuj.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена