fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Сопствениците на оружје треба да ги заменат дозволите со нови во рок од 5 години

Објавено

на

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека на седницата одржана на 21 мај 2018 година, Собранието на Република Македонија го донесе Законот за изменување и дополнување на Законот за оружјето.

Меѓу останатите измени и дополнувања на законот, важно е да се напомене дека согласно одредбите од член 34, дозволите за поседување и носење на оружје, овластувањата за носење на оружје и дозволите за поседување на оружје издадени согласно Законот за набавување, поседување и носење на оружје, се заменувааат врз основа на поднесено писмено лично барање од физичко или правно лице за замена на постојните исправи, најдоцна во рок од пет години од денот на влегување во сила на овој закон, односно до 04.06.2023 година.

Постојните исправи ќе се заменат според живеалиштето на физичкото лице, односно престојувалиштето на странецот, односно седиштето на правното лице.

Исто така,  согласно одредбите во член 11 од Законот за изменување и дополнување на Законот за оружјето, предвиден е нов член 16-а, во кој се регулирани постапките за легализација на оружјето од Б, Ц и Д категорија, што се поседува од страна на физичко или правно лице без издадена исправа за оружјето.

Согласно одредбите од истиот Закон, барањето за легализација на оружјето може да се поднесе најдоцна во рок од една година, од денот на влегување во сила на овој закон, односно најдоцна до 04.06.2019 година.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!