fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Состанок на ХДЗР „Месечина“ Гостивар и МВР за проблемите на лицата без лични документи

Објавено

на

Предизвиците и проблемите со кои се соочуваат лицата кои не се евидентирани во матичната книга на родени, беше главна тема на состанокот меѓу претставници на Хуманитарното здружение на Ромите “Месечина“ од Гостивар и МВР.

Најмалку 750 лица не се евидентирани во матичната книга на родени, поради што имаат тешкотии во остварување на свои права во образование, здравство, вработување, социјални бенифиции.

На состанокот е утврдено дека  МВР ќе го стави на располагање својот човеков и материјален капацитет во секој град и на секое место каде ќе се укаже потреба од помош и законска обврска на МВР во работа со лицата неевидентирани во матичната книга на родени.

„Ја цениме помошта и спремноста на граѓанските организации кои се нудат со сопствените ресурси да ги упатуваат лицата неевидентирани во матичната книга на родени во органите на МВР надлежни за издавањето на соодветната идентификациона исправа на лице запишано во посебната матична книга на родени. Согласно членот 10 точка 6 од Законот за неевидентирани лица во матичната книга на родени, Министерството за внатрешни работи, членовите 2 точка 2 и членот 5 од Правилник за формата, содржината и начинот на издавање на Идентификациона исправа за фомата и содржината на Барањето за издавање идентификациона исправа на лице запишано во посебната матична книга на роден, МВР ги има на располагање, испечатено: Барањата за издавање идентификациона исправа на лице запишано во посебната матична книга на родени и Идентификациона исправа. Заедно ги повикуваме лицата кои имаат проблем со пријавувањето на раѓањето да го искористат правото кој им го нуди Законот за неевидентирани лица во матичната книга на родени.“, изјави министерот за внатрешни работи Агим Нухиу.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 11 минута

Еве го распоредот на часови кои ќе се емитуваат на МТВ

Гостиварпред 3 часа

Презентација во Гостивар – Млеко, месо, риба, мед, ајвар, туршија…како фармерите да ги пласираат дирекно во маркетите

Гостиварпред 4 часа

Состанок во Гостивар – Многу ученици немаат услови да се вклучат во онлајн наставата

Гостиварпред 4 часа

Младинци на плоштадот во Гостивар делеа бесплатни маски и средства за дезинфекција

Гостиварпред 5 часа

Регион на Гостивар има вкупно 89 активно болни со корона, денес потврдени 5 новозаразени и 5 оздравени

Гостиварпред 6 часа

Листа на училишта во Општина Гостивар кои добија согласност за настава со физичко присуство

Вестипред 8 часа

Синдикатот на УПОЗ бара да се повлече одлуката за фиксно работно време

Македонијапред 9 часа

Од утре администрацијата со фиксно работно време од 8 до 16 часот

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!