fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Состанок по земјотресите во мавровско: Потресите се очекувани, нема простор за паника

Објавено

на

Во Општина Маврово и Ростуше вчера се одржа состанок со градоначалникот Медат Куртовски и директорот на Институтот на земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија, Влатко Шешов. Оваа работна средба следуваше по земјотресите што беа регистрирани во ова подрачје, а меѓу кои имаше и посилни потреси.
На средбата се разговараше за опасностите и мерките кои треба да се преземат за последиците од ваквите природни непогоди да бидат сведени на најниско ниво.
„Беше разговарано за поставување на инструменти за регистрација на сите потреси на земјата. Со поставување на овие мерни инструменти би се следеле целата состојба со потреси на земјата на територијата на Општина Маврово и Ростуше. Директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија, Влатко Шешов, истакна дека ова се очекувани потреси на нашата територија и дека населението треба да биди присебно и без паника да ги презема потребните чекори при вакви потреси.“, соопштија од општината.
Во меѓувреме тече евидентирањето на штетите кои се пријавуваат. До општината пристиганти се околу 15 пријави за оштетувања од помал обем, на стари градби. Генерално пукнатини на ѕидови и тавани.
Најсилниот земјотрес беше со епицентар во Леуново, и се случи на 11 ноември утрото во 4 часот и 54 минути.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!