Поврзи се со нас

Гостивар

Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

Објавено

на

  Војната во Украина го актуелизираше прашањето за скривниците кои треба да служат за засолнување на граѓаните во вонредни загрозувачки ситуации. Се поставуваат прашањата, колку ги имаме на располагање, дали се доволно, какви се условите, дали се одржуваат и колку се функционални тие објекти, кои во кризни времиња имаат суштествено значење?

  Во таа насока, се обидовме да провериме каква е состојбата со јавните скривници во Гостивар. Можат ли да завршат работа ако дојде „Не дај Боже“?

  Во Гостивар има две засолништа коишто се надлежност на Дирекцијата за заштита и спасување. При нашата обиколка на засолништето зад зградата кај ресторанот Бриони забележавме дека објектот исполнува одредени критериуми во однос на прилагодени простории, систем на вентилација, два влеза, но нема електрична енергија.

  Исто така, скалилата по кои се доаѓа до просториите за престој се полни со отпад, даски, пајажини искршено стакло… Очигледно е дека на објектот, кој има површина од околу 180 метри квадратни му недостига средување и одржување, и секако најважното – струја.

  Второто јавно засолниште се наоѓа во Бањица, кај старата ветеринарна станица и е тунелско.

  Таму затекнавме непријатна глетка и миризба. Вратата најверојатно била украдена, па влезот во тунелот сега е импровизирано покриен. Градежниот шут и другото ѓубре укажуваат дека несовесни лица го користат влезниот дел на засолништето како контејнер… До просториите наменети за престој на луѓе, тешко се стигнува. Тунелот е од камен, а има посебна просторија со бетон, и во овој објект нема струја, продолжението на тунелот е затворено со бетон, нема мрежа…

  Во одговорите за состојбата на скривниците во Гостивар, кои Gostivarpress.mk ги доби од Дирекцијата за заштита и спасување во Скопје, пишува дека на Дирекцијата и‘ биле дадени двата објекти на трајно користење со одлука на Владата во 2005-та година, и дека тие се во добра состојба. На прашањата: Дали се одржуваат и дали се функционални, Дирекцијата одговори дека засолништата се одржуваат според планот за работа и дека доколку се јави потреба тие се функционални за згрижување на луѓе. Од Дирекцијата исто така, наведоа дека имаат план за санирање на скривниците.

  Во Гостивар има уште 28 помали засолништа, кои се предадени на користење на куќните совети на колективните згради. Грижата за нив е препуштена на станарите, односно советите за домување.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 4 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 6 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 8 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 10 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 11 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 11 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 12 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 14 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 15 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 16 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 17 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 1 ден

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена