fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Сотировски во посета на Муфтиството: Гостивар е пример на мултиконфесионална соработка и стабилност

Објавено

на

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници во Македонија, Даријан Сотировски денес беше во посета на гостиварското Муфтиство, кадешто оствари средба со Муфтијата, Шаќир ефенди Фетаху. Сотировски потенцираше дека Гостивар е пример на мултиконфесионална соработка и стабилност, а на младите им порача да ги слушаат советите на своите верски лидери.

„Почестен сум што сум во овој град којшто цути во својата шареноликост, мултиконфесионалност, мултиетничност, мултикултурност. Гостивар е благословен град што за муслиманите има прекрасен Муфтија, а за православните верници прекрасен Владика. Како млад човек си дозволувам да им се обратам на младите генерации од овој град – за сите свои дилеми, сите проблеми во ова современо општество, кое често е тензично и знае на младиот човек да му направи конфузија во секојдневното носење на одлуки и решавање на различни прашања, да ги користат советите на Муфтијата и на Владиката, затоа што тука лежат вистинските решенија за суштинските проблеми на младиот човек.“, изјави Сотировски, додавајќи дека Муфтиството во Гостивар е еден од столбовите на верските заедница во Република Македонија и важна гранка во Исламската верска заедница.

Гостиварскиот Муфтија истакна дека посетата на претседателот на Комисијата за односи со верските заедници е од голема важност, затоа што ова тело има значајна улога во зачувувањето на меѓуверските односи во земјава. „Посетата значи дека оваа комисија, конкретно претседателот има голема почит кон сите верски заедници во Македонија, посебно кон муслиманската. Го информирав за повеќе работи, капацитетите на Муфтинијата, кадридте, денационализацијата на верските објекти и друго. Се надевам дека ваквите посети ќе бидат почести во иднина“, рече Фетаху.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!