Поврзи се со нас

Гостивар

Совет Гостивар: Доделени финансии за стационарот за кучиња скитници, младински активности, проект за Роми…

Објавено

на

  Советот на Општина Гостивар ја одржа 34-тата седница на чиј дневен ред се најдоа повеќе одлуки за доделување на финансиски средства од буџетот, извештаи на Јавните претпријатија, точки од областа на урбанизмот, разрешувања и именувања во управни одбори и друго.

  Од општинската каса ќе се издвојат 615 илјади денари за активности на Младинската организација YEP со која локалната самоуправа има потпишано меморандум за соработка. Невладината ИГИ ќе добие 999.300 денари, а парите се во рамки на проектот за стационар за кучиња скитници, наменети за плати и надоместоци на вработените преку цела година.

  Одлуката за доделување финансии на Здружението за интергација на Ромите „Светлост“, наиде на остра реакција од советникот на Демократски сили на Ромите, Кашмир Салиу. Тој побара оваа точка да се изземе од дневен ред, со образложение дека не била запазена процедурата, барањето да оди преку комисијата за имплементација на локалните планови за Ромите и дека постојат одредени  проблеми со структурата на здружението.

  “Комисијата е формирана од овој Совет и е задолжена за сите прашања поврзани со Ромите. До Комисијата нема пристигнато никакво барања од односната организација, и затоа барам оваа точка да се изземе од дневен ред. Мора да се запази процедурата. Комисијата, која има седум члена е надлежна за сите прашања и барања поврзани со Ромите, а потоа тие ги филтрираат и ги поднесуваат до локалната самоуправа. Исто така, самата содржина на невладината организација е проблематична, поради основачот и потписникот на организацијата, кои се во крвно сродство. Барам дополнително да се разгледа документацијата. И како што гледам тие бараат пари за некоја документарна емисија за Ромите. Во време на пандемија, доста им е од снимање на Ромите, треба директно да им се помогне.“, рече Салиу.

  Предлогот не беше прифатен, по што Салиу најави дека комисијата ќе преземе дејства во врска со овој случај и ја напушти седницата.

  Здружението поднело барање за поддршка од 650 илјади денари, но на состанок на комисијата за финансии било решено сумата да се скрати на 350 илјади денари, колку што беше изгласано и од страна на Советот.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 2 часа

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Гостиварпред 3 часа

  Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

  Гостиварпред 4 часа

  Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

  Локални избори 2021пред 5 часа

  Средба Села-Мицкоски, потврдена поддршката за вториот круг

  Македонијапред 5 часа

  Бонус игра за online учесниците во игрите на Лото 7 и Џокер

  Македонијапред 5 часа

  Филипче: Досега ниту едно дете од училиштата не е позитивно на Ковид-19

  Гостиварпред 6 часа

  ОВР Гостивар уапси 31-годишник поради повеќе кражби, меѓу кои и кражба на „ауди“

  Македонијапред 6 часа

  МЗ ќе набави „Молнопиравир“, единствениот лек за Ковид-19

  Гостиварпред 8 часа

  Радарот и вчера уловил брзи возачи во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 9 часа

  Казнен налог за уништување извршителски печат во Гостивар

  Здравје и убавинапред 10 часа

  Што се случува кога јадете лук на празен стомак?

  Технологијапред 21 час

  Со новата опција на „Google“ може да ја наштимате вашата гитара

  Гостиварпред 1 ден

  Гостиварец обвинет за давање лажен исказ

  Вестипред 5 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 3 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Таравари: Ќе го направиме Гостивар четирисезонски туристички град

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

  Спортпред 2 недели

  Конечно „Гостивар aле, aле“ во салата Младост – КК Гостивар потсетува на Протоколот за публика

  Гостиварпред 2 недели

  Повредена малолетничка во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 1 недела

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!