Поврзи се со нас

Гостивар

Совет Гостивар: Усвоени извештаи за буџет, пари за спорт, одлуки за легализација…

Општина Гостивар бележи рекордни показатели на реализација на буџетот за 2019-та година, а ваквиот тренд продолжува и во првите месеци од оваа година, потенцираа од Секторот за финансии и буџет на денешната седница на општинскиот Совет. На седницата се разгледуваа и усвоија неколку точки врзани со буџетските прашања: кварталниот извештај за извршување на буџетот на Општината и годишната сметка за лани, како и прераспределба на средствата во Буџетот за 2020 година.

„Минатата година била најуспешна во историјата на Општина Гостивар во однос на реализација на буџетот. Јас 27 години давам образложение на буџетот и никогаш не сме имале таква реализација. Ако ги земеме приходите и расходите тоа е 98,2% реализација, но ако го пресметаме и салдото од 40 милиони денари за пренос во 2020-та, стигнува до 102,1% реализација.“, објасни Садри Елези, раководител на Секторот за финансии.

Во своето обраќање пред Советот градоначалникот Арбен Таравари, нагласи дека позитивните резултати најдобро се гледаат во растот на капиталните инвестиции и падот на трошоците.

Во однос на наплатата на даноци беше речено дека има напредок, а буџетарите се надеваат дека граѓаните и фирмите ќе си ги исполнат данчните обврски кон општината.

На денешната седница на Советот на Општина Гостивар беа усвоени одлуки за доделување финансиски средства за спорт. Првично на дневен ред беа поддршката за ФК „Генч Калемлер“ од  Долна Бањица, ФК „Трабзонспор“ од Горна Бањица и Карате клубот „Асиарт“. На предлог на советничката група на СДСМ, се додаде одлука за поддршка на ФК „Пролетер“ од Тумчевиште, а на предлот на Алијанса за Албанците, за РК „Јехона“.

Исто така, беа донесени и повеќе одлуки кои опфаќаат легализација на бесправно изградени објекти и други прашања од урбанизмот.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 15 минути

Сет антикризни мерки: Сите функционери ќе земаат минималец за април и мај, за работниците во приватен сектор минимална плата ќе исплати Владата

Гостиварпред 32 минути

Хуманитарните пакети во Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше ќе ги делат само обучени лица

Гостиварпред 1 час

Во Гостивар вкупно се направени 40 тестови за корона, нови позитивни случаи нема

Вестипред 5 часа

Околу 1.200 матични лекари вклучени во откривање и следење на пациенти со корона

Македонијапред 5 часа

Дозволено половина час шетање на кучињата за викенд полицискиот час

Здравје и убавинапред 18 часа

Зошто е добро да правите склекови

Гостиварпред 20 часа

Гостиварските угостители бараат државна помош во спротивно ќе мора да отпуштаат вработени

Гостиварпред 22 часа

Кризниот штаб во Гостивар бара банките и дуќаните каде има гужви да спроведат поголем ред

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!