fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Совет на општина Гостивар – Се „кршеа копјата“ околу субвенции за ЈП Ринија

Објавено

на

Советот на општина Гостивар на денешната седница, не ја поддржа предлог одлуката за доделување на субвенции од 500 илјади денари за Јавното претпријатие Ринија.

Советничката група на ДУИ, која го има мнозинството, беше против доделување на субвенции. „Општината најпрво да издвои пари од буџетот за училиштата, а потоа да се даваат субвенции на претпријатието. Советот веќе претходно донесе одлука со која на ЈП Ринија му беа доделени 700 илјади денари кои требало рационално да се трошат. Со тие пари раководството не платило ниту една сметка за струја, а сега повторно бараат субвенции за долгови за струја“, рече Газменд Мемеди од ДУИ.

Советникот од Алијанса за Албанците, Берат Јакупи пак потенцираше дека претпријатието кое стопанисува со спортската сала треба да се поддржи и образложи дека со претходно дадената сума биле исплатени платите за вработените. Од Секторот за финансии и буџет рекоа дека со донесувањето на буџетот биле определени средства за училиштата и дека не е точно оти тие не се исплаќаат на образованите установи.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 6 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!