Поврзи се со нас

Гостивар

Совети и препораки за правилна домашна самоизолација

Поврзано со превенцијата од коронавирус, Министерството за здравство објави совети и препораки за сите лица коишто треба да останат во самоизолација во своите домови:
-Останете дома, освен во случај на итност. Доколку имате можност, работете од дома.
-Одделете се од останатите во различни простории. Редовно проветрувајте ги просториите.
-Користете посебен тоалет/бања.
-Избегнувајте заедничко користење предмети за домаќинство како крпи за раце, постелнина, чаши, прибор за јадење…
-Доколку нарачувате храна/продукти преку достава, замолете го доставувачот да ги остави продуктите пред вашиот дом.
-Обидете се да се држите подалеку од вашите домашни миленици. Доколку ова е невозможно, мијте ги рацете пред и по контакт.
-Бидете на безбедно растојание со другите помеѓу 1 и 2 метри.
-Чистете ги површините во домот коишто најчесто ги користите.
-Следете ги препораките за превенција од здравствените установи.
-Доколку чувствувате исти или слични симптоми на грип, не посетувајте доктор, туку јавете се во центрите за јавно здравје.
ЦЈЗ Тетово 075/240-464
ПЕ Гостивар 076/365-161
ЗД Ало докторе 02/15-123

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!